Νέο μπρέικ και προβάδισμα τίτλου

Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του δεύτερου τίτλου στην ιστορία της βρίσκεται από το βράδυ του Σαββάτου (18/4/15) η Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία «έσπασε» για δεύτερη φορά την έδρα του ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας στο «Λευκόθεο» με 74-79 έπειτα από πεντάλεπτη παράταση. Και αυτός ο τελικός ήταν συναρπαστικός και αμφίρροπος από την αρχή έως το τέλος του, με τους «πρασινοκίτρινους» να είναι πιο ψύχραιμοι στο έξτρα πεντάλεπτο και να φτάνουν στο 2-1, που τους δίνει την ευκαιρία την ερχόμενη

Τρίτη (21/4/15) να πανηγυρίσουν τον τίτλο μέσα στο γήπεδό τους. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν αυτοί το προβάδισμα στις νίκες, αφού διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ μετά το 14΄, ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι και τους 8 πόντους. Όμως, έκαναν τραγικό λάθος στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας (62-62), αφού αντί να πάνε σε λύση μέσα στη ρακέτα, προτίμησαν το τρίποντο, που ήταν άστοχο.

Ο 3ος τελικός των πλέι-οφ του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας «Τάσος Μητσόπουλος» διέφερε από τους προηγούμενους σε κάποια στοιχεία, εκτός της πλήρους ισορροπίας στις δύο ομάδες και τις εξαιρετικές εκατέρωθεν. Αρχικά, το παιχνίδι διήρκεσε περισσότερο από δυόμισι ώρες, εξαιτίας διακοπών στην έναρξη και το τέλος του αγώνα, αφού κάποιοι από τους περίπου 2.000 οπαδούς του ΑΠΟΕΛ που κατέκλυσαν το «Λευκόθεο», έριξαν στον αγωνιστικό χώρο χαρτιά και πλαστικά μπουκάλια με νερό. Επιπρόσθετα, αναδείχθηκαν κάποιοι νέοι πρωταγωνιστές, όπως οι Μπαπτίστ, Πέτροβιτς για την Πετρολίνα ΑΕΚ και ο Τσουπ για τον ΑΠΟΕΛ, ενώ οι Λαρνακείς κυριάρχησαν αυτήν τη φορά στα ριμπάουντ (45-31) και στην ευστοχία (52% - 40%), ενώ ο ΑΠΟΕΛ παρά το ότι πήρε 18 πόντους από λάθη αντιπάλου (μόλις 2 η Πετρολίνα ΑΕΚ) και 37 πόντους από τον πάγκο του, εντούτοις η αστοχία του μέσα στο γήπεδό του τον «τιμώρησε» στο τέλος.

Με καθυστέρηση περίπου 15 λεπτών άρχισε ο τρίτος τελικός, αφού οι οπαδοί των γηπεδούχων έριξαν χαρτάκια στον αγωνιστικό χώρο. Η Πετρολίνα ΑΕΚ μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι, με πολύ καλή προσωπική άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές, που την έφεραν να προηγείται με 0-7 στο 1΄48΄΄. Στη συνέχεια υπήρξε νέα διακοπή αφού έπεσαν στο γήπεδο δύο κάλαθοι και το παιχνίδι διακόπηκε για ακόμα ένα τετράλεπτο στο 4΄13΄΄, με το σκορ να παραμένει στο 0-7. Στην επιστροφή ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να βρει κάποιες λύσεις μέσα στη ρακέτα, όμως η Πετρολίνα ΑΕΚ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, έχοντας σε καλή μέρα τον Ιάκωβο Παντελή, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 10-13.

Οι δυνατές άμυνες συνεχίστηκαν και στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ελαφρύ προβάδισμα, μέχρι που βγήκε καλύτερα το αγωνιστικό σχήμα του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος με καλάθι του Έβανς προσπέρασε για πρώτη φορά στο 14΄ με 20-19. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Ρόμπερσον ανέβασαν τη διαφορά για τους «γαλαζοκίτρινους» στου 8 πόντους (29-21, 17΄47΄΄). Η Πετρολίνα ΑΕΚ μείωσε σε 31-27, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η οποία έφερε τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 33-27. Αξιοσημείωτο του πρώτου ημιχρόνου, το χαμηλό σκορ, τα παρόμοια περίπου στατιστικά και κυρίως το ότι σκόραραν σχεδόν όλοι όσοι χρησιμοποιήθηκαν από τις δύο ομάδες, με τον ΑΠΟΕΛ να καταγράφει 8 παίκτες με πόντους (7 ο Ρόμπερσον) και η Πετρολίνα ΑΕΚ 7 (από 6 Μπρέζετς, Παντελή).

Μπορεί ο ΑΠΟΕΛ να είχε και στην τρίτη περίοδο προβάδισμα 8 πόντων (37-29), όμως η Πετρολίνα ΑΕΚ επέστρεψε με λύσεις μέσα στη ρακέτα και μείωσε σε 37-35 στο 25΄47΄΄. Οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν σε χαμηλούς ρυθμούς το παιχνίδι τους, ψάχνοντας για το ελεύθερο σουτ, το οποίο ερχόταν δύσκολα, εξαιτίας της δυνατών αμυνών, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 46-42.

Οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν ακόμα περισσότερο την υπεροχή τους μέσα στη ρακέτα και μείωσαν στον πόντο στο 32΄05΄΄ (47-46). Οι πόντοι στη συνέχεια έμπαιναν με το σταγονόμετρο μέχρι που ο Έβανς έκανε το 52-47 στο 35΄30΄΄ για τον ΑΠΟΕΛ. Ωστόσο, η Πετρολίνα ΑΕΚ επέστρεψε και πάλι με την άμυνά της, με τον Ντάιρεν να φέρνει το ματς στα ίσα (60-60) στα 55 δεύτερα πριν από τη λήξη, ανεβάζοντας το θερμόμετρο της αγωνίας στα ύψη. Στα 33 δεύτερα με δύο βολές ο Τσουπ έκανε το 62-60, ενώ ο ΜακΦάντεν απάντησε με διείσδυση και εύκολο λέι-απ, στα 20΄΄ (62-62). Στην τελευταία επίθεση ο ΑΠΟΕΛ σχεδίασε λάθος, αφού πήγε για τρίποντο με τον Κακιούζη, το οποίο ήταν άστοχο και με τον ΜακΦάντεν να κατεβάζει το ριμπάουντ, το παιχνίδι έληξε ισόπαλο και οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην έναρξη του έξτρα πενταλέπτου η Πετρολίνα ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά το 14΄, με 62-64, με βολές του ΜακΦάντεν. Ο Γουντς ισοφάρισε, όμως ο Μπρέζετς με δύο συνεχόμενα καλάθια έδωσε προβάδισμα με 64-68 στους φιλοξενούμενους (42΄45΄΄). Ο Έβανς μπορεί να ισοφάρισε στο 43΄06΄΄ με τρίποντο (68-68), όμως ο Μπαπτίστ και ο Πέτροβιτς οδήγησαν την Πετρολίνα ΑΕΚ σε σερί 0-5 (68-73) στο 44΄, που ήταν αρκετό για να τους χαρίσει τη νίκη, αφού παρουσιάστηκαν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών. Στα τελευταία 9 δεύτερα τα χαρτάκια και τα ποτήρια με νερό γέμισαν τον αγωνιστικό χώρο, με το παιχνίδι να διακόπτεται ξανά δύο φορές (9΄΄ και 5΄΄), με το σκορ στο 74-79. Έπειτα από περίπου 20 λεπτά, οι δύο ομάδες εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο, αφού ήδη οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ είχαν αποχωρήσει, με τον Τατ να στέλνει στο σίδερο δύο βολές και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 74-79.

Δεκάλεπτα: 10-13, 33-27, 46-42, 62-62, 74-79 (παρ.).

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπουλος)
(14/22β., 24/53δ., 4/17τρ., 20-11ρ., 9ασ., 7κλ., 2κ., 8λ.): Ρόμπερσον 11 91), Έβανς 10 (2), Νεοφύτου 3 (1), Γουντς 13, Σιζόπουλος, Κούνας 4, Τατ 10, Τσουπ 19, Κακιούζης 4.

ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Γιώργος Κετσελίδης)
(16/24β., 24/40δ., 5/16τρ., 36-9ρ., 11ασ., 6κλ., 1κ., 17λ.): Χάρπερ 6 (11ρ.), Μπρέζετς 16, Κοιλαράς, Πέτροβιτς 12 (1), ΜακΦάντεν 16 (2), Ντάιρεν 15 (2), Μπαπτίστ 8, Παντελή 6.