Λατσιά και Πανελλήνιος στον τελικό!

Λατσιά και Πανελλήνιος είναι το ζευγάρι της τελικής φάσης του πρωταθλήματος κορασίδων στο χάντμπολ. Τα Λατσιά σφράγισαν το εισιτήριο αφού στον πρώτο ημιτελικό νίκησαν εύκολα τον Προοδευτικό Πάφου με 27-7, ενώ ο Πανελλήνιος πήρε την πρόκριση αφού μετά από μια συναρπαστική αναμέτρηση νίκησε στον δεύτερο ημιτελικό την Α.Ο. Αραδίππου με 15-14.

Πανελλήνιος – Α.Ο. αραδίππου 15-14
Στο πιο συγκλονιστικό παιγνίδι της φάσης ο Πανελλήνιος νίκησε την Αραδίππου με 15-14 κι εξασφάλισε συμμετοχή

στην τελική φάση του πρωταθλήματος κορασίδων. Ο αγώνας, βασικά, κρίθηκε στις λεπτομέρειες καθώς σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Στο ημίχρονο η Αραδίππου είχε προηγηθεί με 10-9, στην επανάληψη όμως ο Πανελλήνιος κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να εξασφαλίσει συμμετοχή στην τελική φάση.

Πανελλήνιος: Α.Μιχαηλίδη, Π. Επιφανίου 5, Μ. Παντελή, Χλ. Μόγκαλ 1, Ε. Κάουρα, Θ. Ευαγγέλου 2, Α. Γεωργίου 2, Π. Σάββα 4, Μ. Μιχαήλ 1, Κ. Μυλωνά, Ε. Μιράχη, Τ. Βαρέλλα.

Α.Ο. Αραδίππου: Χρ. Βανέζη, Ορθ. Ζήνωνος, Γ. Σιήκκη, Ε. Σιήκκη, Μ. Σακκά, Ι. Ευαγγελίδου, Κ. Σάτζιη, Χ. Ξιούρουππα, Α. Σωτηρίου, Κ. Χατζηματθαίου 6, Ε. Ανδρέου, Ε. Ζήνωνος 3, Α, Αντωνίου, Ν. Αλαμπρίτη, Ι. Ίσσα 5.

Προοδευτικός – ΑΣ Λατσιά 7-27

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής, γι αυτό και η φιλότιμη προσπάθεια των παικτριών του Προοδευτικού δεν αποδείχτηκε αρκετή ώστε να αλλάξει τη φυσιολογική ροή του αγώνα. Τα Λατσιά, με παίκτριες πιο έμπειρες, κατάφεραν να καθαρίσουν την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο το τέλος του οποίου τις βρήκε να προηγούνται με 14-5, ενώ το τελικό 27-7 απλά επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της ομάδας των Λατσιών.

Λατσιά: Α. Παμπούκα, Ειρ. Κασάπη 2, Α. Κληρίδη, Δ. Φωκά 1, Λ. Κληρίδη 2, Κ. Παουτίστα 3, Β. Σβετλάνοβα 16, Α. Φρανκέλ, Ε. Μηλιώτου, Σκ. Κασάπη 1, Κ. Πριγκιπόπουλου.

Προοδευτικός: Κ. Φιλήμονος, Ν. Φιλίππου 3, Τζ. Χαραλάμπους, Ε. Κούλουμου, Ε. Κουρούσιη 1, Μ. Βίλχεμ 1, Χρ. Μούσκου 1, Λ. Μπούις 1, Ν. Μίτκοβα, Μ. Τσακαλίδου, Δ. Ευθυμίου.