Αντίο με ψηλά το κεφάλι – VIDEO

Η Μαρία Σάκκαρη είπε αντίο με ψηλά το κεφάλι στο Αυστραλιανό Όπεν, κάνοντας μια καλή αλλά όχι αρκετή εμφάνιση για να αποκλείσει την Άσλεϊ Μπάρτι στην Rod Laver Arena…

Παίζοντας για πρώτη φορά στην καριέρα της στο κεντρικό court των εγκαταστάσεων του Αυστραλιανού Όπεν, η Μαρία Σάκκαρη δεν τα πήγε άσχημα, όμως άντεξε μόλις για ένα σετ απέναντι στην Άσλεϊ Μπάρτι, που πήρε το πρώτο χρονικά εισιτήριο για τις “16” του θεσμού.

Η κορυφαία

Ελληνίδα τενίστρια βρήκε απέναντί της μια από τις πιο φορμαρισμένες αθλήτριες αυτή τη στιγμή και Νο15 του ταμπλό στη Μελβούρνη, όμως την πίεσε, τουλάχιστον στο πρώτο σετ, αναγκάζοντας την να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης.

Τελικά, μετά από 82 λεπτά αγώνα η Μπάρτι έφτασε στη νίκη-πρόκριση για τον 4ο γύρο του Major της Αυστραλίας με 7-5, 6-1 και περιμένει πλέον την νικήτρια του ντέρμπι ανάμεσα στην Μαρία Σαράποβα και την Καρολίν Βοζνιάκι, για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της.

For the first time, Barty reaches the round of 16 of the #AusOpen pic.twitter.com/A03w3BC9sp