Νίκη - χρυσάφι για Ηλυσιακό, 82-78 την Καβάλα στην παράταση

Πολύ σημαντική νίκη, την τέταρτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, πέτυχε ο Ηλυσιακός, που επικράτησε στην παράταση με 82-78 της Καβάλας στα Ιλίσια, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1. Σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία για την ομάδα του Ζευγώλη.Η Καβάλα ήταν καλύτερη κατά την διάρκεια της πρώτης περιόδου, αφού κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μία διαφορά και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκαλέπτου με +6 (24-18).Οι παίκτες του Ζευγώλη ανέβασαν πολύ την απόδοση τους στην δεύτερη
περίοδο, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και κατάφεραν να προηγηθούν με 35-33 στο 16'. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +4 (43-39).Κακό ήταν το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 12-7, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν την περίοδο με διαφορά εννέα πόντων (55-46).Η Καβάλα αντέδρασε στις αρχές της τελευταίας περιόδου, έτρεξε σερί 7-0 και μείωσε γρήγορα σε 53-55 στο 31'. Οι παίκτες του Ζευγώλη άνοιξαν εκ νέου την ψαλίδα και στο 34' ήταν μπροστά με 62-55.Η ομάδα του Κορωνιού πέρασε μπροστά με 63-62 στο 36', αλλά ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με έναν πόντο (64-63) στο 37'. Το θρίλερ συνεχίστηκε έως το τέλος, με τον Στόγκλιν να ισοφαρίζει στο 39' σε 68-68 και να οδηγεί το ματς στην παράταση, αφού στο τελευταίο λεπτό καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει.Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι ομάδες συνέχιζαν να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά ο Καυκής, με τρεις συνεχόμενους πόντους, έβαλε μπροστά τον Ηλυσιακό με 79-76, 15'' πριν από το τέλος.Ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 78-79 για την Καβάλα, αλλά ο Χατζής, με τρεις συνεχόμενους πόντους από βολές, διαμόρφωσε το τελικό 82-78 και χάρισε τη νίκη στον Ηλυσιακό.Τα δεκάλεπτα: 18-24, 25-15, 12-7, 13-22, παρ. 14-10.