Αστέρας για Champions League!

Με γκολ των Σανκαρέ (12'), Ναβάρο (33') και Περόνε (35') ο Αστέρας Τρίπολης πέρασε σαν... σίφουνας από τα Περιβόλια κερδίζοντας με 3-0 τον χειρότερο Πλατανιά επί ημερών Αναστασιάδη. Στην δεύτερη θέση οι Αρκάδες που ξεπέρασαν τον ΠΑΟΚ, που ηττήθηκε στην Τούμπα από την Skoda Ξάνθη.
Ενα εκρηκτικό 35λεπτο ήταν αρκετό στον Αστέρα, ο οποίος έκανε 4 φάσεις, πέτυχε 3 γκολ και πέρασε νικηφόρα από τα Περιβόλια, νικώντας τον Πλατανιά, που είχε μείνει στις... δάφνες του από την πρόκριση στο Κύπελλο επί του Παναθηναϊκού.Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη έκανε... πάρτι στα Χανιά στο πρώτο μέρος σκοράροντας τρεις φορές. Στο 11' ήρθε η... προειδοποίηση για το τι θα επακολουθούσε. Ο Τσαμπούρης έβγαλε στον Περόνε που πλάσαρε πάνω από τον Κηπουρό, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.Στο επόμενο λεπτό (12') από κόρνερ του Ντε Μπλάσις, ο Σανκαρέ με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα. Στο 33' από μπαλιά του Ντε Μπλάσις στο Ναβάρο, ο τελευταίος πλασάρει τον Κηπουρό και γράφει το 0-2.Προτού συνέλθουν οι ερυθρόλευκοι των Χανίων ήρθε και το 0-3. Ο Τσαμπούρης έβγαλε μπαλιά στο Ναβάρο, αυτός γύρισε στον Περόνε κι ο Αργεντίνος έστειλε για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Κηπουρού.Ο Αναστασιάδης που ήταν πολύ εκνευρισμένος έκανε δύο αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Μαραγκουδάκης και ο Ονιέμα πέρασαν στις θέσεις των Δέντσα και Μιρτσέτα αντίστοιχα, ενώ στο 65' πέρασε και ο Στόλερ αντί του Κάστελς. Ωστόσο, η εικόνα του ματς δεν διαφοροποιήθηκε. Ναι μεν, ο Αστέρας οπισθοχώρησε και έδωσε χώρο στον Πλατανιά, αλλά οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν σε καμία περίπτωση την εστία του Φούλοπ, με τους Αρκάδες να παίρνουν απόλυτα δίκαια τη νίκη.