Δύσκολα ο Πανιώνιος, 75-73 τον ΚΑΟΔ στη Νέα Σμύρνη

Ο Πανιώνιος δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά έκαμψε τελικά την αντίσταση του ΚΑΟΔ, επικρατώντας στο τέλος με 75-73 στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1.Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο 8' με 18-13, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τέλος της περιόδου σε 20-22.Οι γηπεδούχοι
συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά ο ΚΑΟΔ παρέμενε κοντά στο σκορ. Στο 13', οι κυανέρυθροι προηγήθηκαν με 26-22 και στο 16' ανέβασαν την διαφορά στο +10 (32-22). Ωστόσο, οι δραμινοί αντέδρασαν και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -6 (34-40).Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά και ανέβασε εκ νέου την διαφορά στο +10 (44-34) στο 21'. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν τα παράτησαν και με ένα ξέσπασμα στα τελευταία τρία λεπτά της περιόδου, κατάφεραν να μειώσουν στο 30' σε 53-56.Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος συνέχισε να βρίσκεται στη θέση του οδηγού, αλλά ο ΚΑΟΔ έμενε σε απόσταση αναπνοής. Με καλάθι του Καλαϊτζίδη στο 37', η ομάδα της Δράμας μείωσε στον πόντο (65-66), ενώ ο Πάλμερ στο 38', με τρίποντο, έφερε το ματς στα ίσια (68-68).Χαρακτήρα θρίλερ απέκτησαν τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τον ΚΑΟΔ να παίρνει το προβάδισμα με 70-68, αλλά στο 39' ο Πανιώνιος ισοφάρισε εκ νέου σε 70-70.Με 15" για το τέλος ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα 73-71 με μία βολή του Παππά, ο Μίτσελ μείωσε σε 73-74 με 2/2 βολές, αλλά ο Πανιώνιος ήταν αυτός που χαμογέλασε τελευταίος, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 75-73, με μία βολή του Γιάνκοβιτς.Τα δεκάλεπτα: 22-20, 18-14, 16-19, 19-20.