Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο κυπριακό πρωτάθλημα Απόλλων και Ανόρθωση

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν στο νέο πρωτάθλημα Απόλλων Λεμεσού και Ανόρθωση, που επικράτησαν με 4-0 και 3-2 των Δόξα Κατωκοπιά και Αλκή αντίστοιχα. Το τρίποντο πανηγύρισε και ο Εθνικός Αχνας, 2-1 την ΑΕΠ.

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Απόλλων στο κεκλεισμένων των θυρών Τσίρειο. Η ομάδα της Λεμεσού παρουσίασε αρκετά προβλήματα στα πρώτα λεπτά, αλλά σταδιακά βρήκε τα πατήματά της και πέρασε μπροστά στο σκορ στο 44` χάρη στο δυνατό σουτ του Μιρτάκοβιτς.

Αν και αγχώθηκε,

η Ανόρθωση πήρε τους τρεις βαθμούς απέναντι στην Αλκή, αποδεικνύοντας ότι ξεπέρασε τον αποκλεισμό από το Europa League. Η ομάδα του Γκιγιέρμο Ογιος προηγήθηκε με 2-0, με γκολ των Καφού και Λάμπαν στο 42ο και 55ο λεπτό αντίστοιχα.

Οι νεοφώτιστοι ισοφάρισαν με τους Ντομπρασίνοβιτς στο 62` και Κρασσά στο 67`, αλλά δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90`, ο Φροντίνι με κεφαλιά έβαλε και πάλι την Κυρία μπροστά στο σκορ με 3-2, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό.