Η Κοπεγχάγη, αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Ch. League, επικράτησε με 2-1 της Χόρσενς

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Κοπεγχάγη επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας της Χόρσενς για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Δανίας και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον 4ο όμιλο του Champions League βρέθηκε να χάνει στο 16`, με τον Πέντερσεν να κάνει το 1-0 για τη Χόρσενς.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Οτεσεν απάντησε στο 23ο λεπτό, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η ομάδα του Στάλε Σολμπάκεν πίεσε στη συνέχεια, ενώ έχασε την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ στο 45ο λεπτό, όταν ο Βίνγκααρντ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι. Το κατάφερε, όμως, στο 76ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Υστερα από 7 αγωνιστικές η Κοπεγχάγη οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος με 19 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τη Μίντιλαντ, που έχει όμως ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η σύνθεση της Κοπεγχάγης: Βίλαντ, Πόσπεχ, Γιόργκενσεν, Οτεσεν, Βεντ, Βίνγκααρντ (89' Οβιέδο), Κβιστ, Κρίστ