Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League, Βιγιαρεάλ, ηττήθηκε με 0-1 από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο φετινό πρωτάθλημα Εσπανιόλ και Ρεάλ Σοσιεδάδ, που επικράτησαν με 3-1 και 1-0 των Χετάφε και Βιγιαρεάλ αντίστοιχα για την 1η αγωνιστική της Primera Division.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον 4ο όμιλο του Europa League, Βιγιαρεάλ, δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει το πρώτο

της τρίποντο απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ. Το κίτρινο υποβρύχιο είχε την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να κάνει το 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπορούσε να ολοκληρώσει τις φάσεις.

Και ενώ η Βιγιαρεάλ συνέχισε να πιέζει και στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 57ο λεπτό με τον Πριέτο. Οσο και αν η ομάδα του Χουάν Κάρλος Γκαρίδο προσπάθησε να ισοφαρίσει στη συνέχεια δεν τα κατάφερε και έφυγε χωρίς βαθμούς από το Ανοέτα.

Ο Πάμπλο Ντάνιελ Οσβάλντο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Εσπανιόλ στη νίκη επί της Χετάφε, καθώς πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του.