Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League, Ζενίτ, επικράτησε της Λοκομοτίβ Μόσχας με 3-0

Στην κορυφή του πρωταθλήματος Ρωσίας παραμένει η αντίπαλος της ΑΕΚ στον 7ο όμιλο του Europa League, Ζενίτ, μετά και τη νίκη της με 3-0 επί της Λοκομοτίβ Μόσχας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο Λοκομοτίβ Στάντιουμ. Η Ζενίτ πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα στα

χέρια της και άνοιξε το σκορ στο 17` με τον Ντάνι. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 52ο λεπτό όταν ο Μίτσον σημάδεψε το δοκάρι, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα έμειναν με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Τορμπίνσκι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Εχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, η αντίπαλος της Ενωσης δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0, με τον Μπουκάροφ στο 67` και στο 77ο λεπτό ο Σιρίκοφ κλείδωσε τη νίκη με 3-0. Πλέον η Ζενίτ έχει 43 βαθμούς και δύο παιχνίδια λιγότερα από τη δεύτερη Ρούμπιν Καζάν, που έχει 37.

Η σύνθεση της Ζενίτ: Μαλάφεεφ, Ανιούκοφ, Μπρούνο Αλβες, Λούκοβιτς, Χούμποκαν, Σιρίκοφ, Σεμάκ (79` Φαϊζουλίν), Μπιστρόφ