Η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε με 3-1 της Στουτγκάρδης για τη 2η αγωνιστική

Το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Μπορούσια Ντόρτμουντ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Στουτγκάρδης, που έμεινε χωρίς βαθμό και στη αγωνιστική της νέας Bundesliga.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τους φιλοξενουμένους. Στο 5ο μόλις λεπτό ο Μπουλαρούζ, στην προσπάθειά του να καθαρίσει μία φάση της Μπορούσια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έκανε δώρο στους

αντιπάλους το 1-0.

Στα λεπτά που ακολούθησαν η ομάδα του Ντόρτμουντ είχε τον έλεγχο του αγώνα, ενώ αύξησε τη διαφορά των τερμάτων με τον Μπάριος στο 26` και τον Γκότζε στο 37`, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη της.

Εχοντας σαφές προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο μέρος, επιτρέποντας στη Στουτγκάρδη να πλησιάσει την αντίπαλη εστία. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-3 στο 69` με τον Κακάου, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι περισσότερο και γνώρισαν τη ήττα τους σε ισάριθμους αγώνες.