Διπλό στην Αχνα ο ΑΠΟΕΛ

Νικηφόρα πέρασε από την Αχνα ο ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας 3-0 του Εθνικού για την 7η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ζορίστηκε στο πρώτο μέρος, αλλά με το γκολ του Χαραλαμπίδη στο 35'... ανάγκασε τον Εθνικό να βγει από το καβούκι του. Τα πράγματα έγιναν πιο απλά στο 55ο λεπτό, όταν ο Τρικόφσκι έκανε το 2-0.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μιλουτίνοβιτς άφησε με 10 τους γηπεδούχους και στο 70' ο Τρικόφσκι, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 1η θέση με 16 βαθμούς, περιμένοντας το αποτέλεσμα του ντέρμπι της ΑΕΛ με την Ανόρθωση (0-0 στο ημίχρονο). Στο δεύτερο σημερινό ματς, ο Απόλλων Λεμεσού νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα, με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Ζοάο Πάολο.