Βρήκαν την... αυτοπεποίθησή τους (vid)

Όταν ο Μπράιαντ αποφασίζει να αλλάξει ρόλο, τότε αλλάζουν και οι Λέικερς. Ο σταρ της ομάδας στρέφεται στο να κάνει... πάσες και οι συμπαίκτες του τον κάνουν περήφανο, την ώρα που το Πόρτλαντ νίκησε στο φινάλε το Ντάλας.

Φαίνεται πως οι Λέικερς βρήκαν

τον ρυθμό τους, βρήκαν την αυτοπεποίθησή τους και δεν τους σταματά ούτε τα ξεσπάσματα του αντιπάλου. Η ομάδα του Λος Άντζελες επικράτησε με 111-106 της Νέας Ορλεάνης, παρά το σερί που έτρεξε η ηττημένη στην τέταρτη περίοδο.

Όπως φαίνεται επίσης, ο Κόμπι Μπράιαντ αρχίζει να συνηθίζει τον νέο του ρόλο, να μοιράζει το παιχνίδι, κάτι που δίνει μεγαλύτερη ώθηση στους Λέικερς. Ο σταρ της ομάδας τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 11 (!) ασίστ και άφησε το σκοράρισμα στον Ντουάιτ Χάουαρντ που σημείωσε 24 πόντους, ενώ ξεχώρισε και ο Ερλ Κλάρκ που είχε απολογισμό 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ, οδηγώντας τους Λέικερς στην τρίτη συνεχόμενη νίκη τους για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

Αν και οι Χόρνετς έμειναν πίσω στο σκορ στο τρίτο 12λεπτο με επιμέρους σκορ 16-2 στο τέταρτο και μείωσε στον πόντο (102-101) με δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης, αλλά ο Νας με τρίποντο έδωσε και πάλι "αέρα" στην ομάδα του.

"Κάνουμε καλή δουλειά όταν δεν σκεφτόμαστε εγωϊστικά και κάνουμε ότι μπορούμε για να κερδίσει η ομάδα" είπε μετά το ματς ο Χάουαρντ που δείχνει να του αρέσει το... νέο λουκ της ομάδας.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ερικ Γκόρντον τελείωσε το ματς με 25 πόντους, εκ των οποίων τους 18 τους σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο, ο οποίος δήλωσε: "Είμαστε μια νεανική ομάδα που ακόμα "χτίζουμε" τη χημεία μας. Το τέταρτο 12λεπτο που κάναμε την αντεπίθεση είναι πολύ καλό για μας γιατί μας γέμισε αυτοπεποίθηση. Είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε".

"Μίλησε" ο Όλντριτζ

Το Πόρτλαντ επικράτησε με 106-104 του Ντάλας με τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ να σημειώνει το νικητήριο καλάθι. "Το ήξερα. Ήξερα ότι θα κάνει το σουτ. Γελούσε σαν ρούκι, σαν να έπαιζε το πρώτο του ματς στο ΝΒΑ" έλεγε ο Νίκολας Μπατούμ, ο οποίος έσπευσε να πάρει αγκαλιά τον συμπαίκτη του.

Εκτός όμως από το τελευταίο σουτ, ο Ολντριτζ σημείωσε συνολικά 29 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε ο Τζέι Τζέι Χίκσον έκανε ρεκόρ σεζόν με 26 πόντους και 15 ριμπάουντ φτάνοντας παράλληλα στο 25ο νταμπλ νταμπλ.

Στο "στρατόπεδο" των Μάβερικς, ο Ντιρκ Νοβίτσκι σημείωσε 26 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να φύγει νικητής παρά το τρίποντο που σημείωσε 4.9'' πριν το τέλος, το οποίο ναι μεν ισοφάρισε το ματς (104-104), όμως οι Μπλέιζερς απάντησαν και πήραν τη νίκη.