"Βόμβα" στην Ευρωλίγκα!

Η πρώτη μπόμπα που όπως λέγαμε όμως συνηθίζονται στα προκριματικά της Ευρωλίγκα έσκασε στο Βίλνιους! Η πρωταθλήτρια Βελγίου Οστάνδη μπορεί να έχασε από τον Ολυμπιακό τον Λοτζέσκι αλλά είχε κίλερ... Νέο κίλερ που ακούει στο όνομα Πιέρ Αντουάν Γκιγιέτ (22χρ,2.01μ) και πέρσι είχε μόλις 7π, αλλά σήμερα εκτέλεσε την πανάκριβη Κίμκι και την έστειλε σπίτι της και σε περιπέτειες με το τελικό 90-79! Πλέον η Οστάνδη στα ημιτελικά περιμένει τον νικητή του Νίμπουργκ-Μπάνβιτ.

Ο Γκιγιέτ είχε 5/8τρ

και 16π όλους στο δεύτερο μέρος ενώ ο Πολ Ντέιβις πάλευει μόνος για τους ρώσους (κάκιστος ο Μόνια με 2π) με 32π αλλά χωρίς πάθος και άμυνα δεν πας πουθενά και το ματς θύμισε κατά αντιστοιχία το Ελλάδα-Φινλανδία! Στο πρώτο ημίχρονο η Κίμκι αιφνιδιάστηκε από την Οστάνδη που ήταν εξαιρετική επιθετικά. Έτσι το ματς πήγαινε σε υψηλό τέμπο και καλάθι-καλάθι με τους βέλγους πεισματάρηδες. Η Κίμκι δεν έπαιξε την γνωστή της άμυνα έχοντας το τραγικό 0/8τρ(!) αλλά με τον Ντέιβις χωρίς αντίπαλο να κάνει όργια στις ρακέτες με 20π(!) και 26-16 ριμπάουντς , πήρε ελάχιστο προβάδισμα με 40-39 και γλίτωσε τα χειρότερα...

Μάλιστα με το καλημέρα με 3 σερί τρίποντα στην 3η περίοδο η Οστάνδη πέρασε με 44-50! Το ματς έκλεισε αλλά η Κίμκι συνέχιζε να μην παίζει άμυνα και η Οστάνδη με καταιγισμό από τρίποντα και δήμιο τον Γκιλέτ έκανε με 2 νέες βόμβες το 74-83 στο 39' από 74-77 και τέλος. Καθώς στο δεύτερο μέρος η Οστάνδη γύρισε και υπέρ της (40-41) τα ριμπάουντς και ας έφαγε 32π από τον Ντέιβις!

Δεκάλεπτα: 18-20, 40-39, 59-60, 79-90.

ΚΙΜΚΙ(Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 7(8ρ), Πόποβιτς 5(1/9σ), Κοπόνεν 16(3), Βλιάτσεφ 5, Λόντσαρ 2, Μόνια 2,Μπαλάσοφ, Τζελαμπάλε 4(1/8σ), Γκριν 6(2/10σ,7ρ,7ας). Ντέιβις 32(12/21δ,7ρ)

ΟΣΤΑΝΔΗ(Τζέρτζια): Μπέργκρεν 8(11ρ), Σερόν 10, Στιπάνοβιτς 9 (9ρ), Τόμπσον 19, Μαρνεγκρέιβ 7, Πέτροβιτς 4, Γκιγιέτ 16 (5), Σαλούμου 2, Πόνιτκα 8, Τζόρτεβιτς 7(8ας)