Περίπατο το Ρέθυμνο με την Ελευσίνα

Υπόθεση πέντε λεπτών αποδείχθηκε για το Ρέθυμνο το εντός έδρας παιχνίδι με την Ελευσίνα. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν εντυπωσιακή, συνδύασε ουσία και θέαμα και έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη με 85-67 απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν έδειξε σε καμία στιγμή ικανή να διεκδικήσει μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία.

Το Ρέθυμνο επέβαλε από την αρχή έναν γρήγορο ρυθμό που δε μπόρεσε να ακολουθήσει η Ελευσίνα και με πρωταγωνιστή τον Κάουνσιλ ξέφυγε με 8-2 στο 5' και έκλεισε

το δεκάλεπτο με 21-8 έχοντας δείξει από νωρίς τι θα ακολουθούσε.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με το Ρέθυμνο να μην ξεκολλάει το πόδι του από το γκάζι και την Ελευσίνα να παρακολουθεί ανήμπορη να αντιδράσει. Στο 16' το σκορ ήταν 31-17 και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 43-22, έχοντας εξασφαλίσει ουσιαστικά τη νίκη. Ο Κάουνσιλ είχε ήδη 11 πόντους και ο Σίμπσον 9, δηλαδή οι δύο τους μόλις ένα καλάθι λιγότερο από ολόκληρη την Ελευσίνα...

Το Ρέθυμνο συνέχισε με την ίδια όρεξη και μάλιστα στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου έφτασε τη διαφορά και στο +27, 53-26. Οι δύο ομάδες μάλλον το είχαν πάρει απόφαση πώς θα εξελιχθεί το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι φυσιολογικά κτέβασαν λίγο στροφές και η Ελευσίνα προσπάθησε να σώσει τα προσχήματα, και να κατεβάζει τη διαφορά στο 64-47 του δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, οι δύο προπονητές έκαναν τις δοκιμές τους και έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε πολλούς παίκτες και κάπως έτσι γράφτηκε η ιστορία του αγώνα, με το Ρέθυμνο να δείχνει ότι επανήλθε σε καλή κατάσταση και την Ελευσίνα να παραμένει με τη θηλιά στον λαιμό.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμσον 15, Σχίζας 5(1), Κουμπούρας 11, Σάφτεναρ 12(1), Κάουνσιλ 16, Αλεν 2, Καλαμπόκης 9(1), Φαγιέ 13(1), Χείλαρης, Κράβιτς, Δουλγεράκης
ΕΛΕΥΣΙΝΑ (Κουστένης): Μίτροβιτς 19(4), Βασιλόπουλος 7(1), Λούμπι 3, Αθανασούλας, Μάρκοβιτς 11(1), Δορκοφίκης 5(1), Τζόνσον 7(1), Οφεόγμπου 7, Αβραμίδης, Σίμπσον 8