Καβάλα - Άρης 77-85

Ο Άρης πήρε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας της Καβάλας με 85-77, μαζεύοντας έτσι πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Η εμπειρία των παικτών του Βαγγέλη Αγγέλου και κυρίως η ψυχραιμία τους στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν τα στοιχεία που έδωσαν τη νίκη στους "κίτρινους", καθώς το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από το πρώτο δεκάλεπτο όπου πήραν άνετο προβάδισμα χάρη στις επιθετικές τους λύσεις, την ώρα που η Καβάλα

προσπαθούσε αλλά δεν κατάφερνε να κάνει το ίδιο. Στην πορεία όμως, ο Ατσάρα και ο Κόλεμαν πήραν... μπροστά και με σερί 7-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τέσσερις πόντους, χωρίς όμως να καταφέρουν να συνεχίσουν την ανατροπή. Ο Άρης ανέβασε τη διαφορά στους δέκα (36-26), αλλά η Καβάλα με τον Γκαγκαλούδη να αναλαμβάνει δράση πέρασε μπροστά με 37-36, ενώ ο Ατσάρα ισοφάρισε το ματς σε 44-44 για να πάει ο Άρης με τρίποντο του Πάσαλιτς προηγούμενος στα αποδυτήρια.

Το ματς έγινε ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας. Ο Γκράντι και ο Καλαμπάκας έβαλαν και πάλι μπροστά στο σκορ την Καβάλα, όμως οι Σαρικόπουλος, Πελεκάνος και Βεργίνης έκαναν αυτό που έπρεπε και ο Άρης έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 64-62.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο... άγρια στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να επιστρατεύουν την ψυχραιμία τους και την εμπειρία τους για να εκμεταλλευθούν τα λάθη της Καβάλας και να πάρουν τελικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 44-47, 62-64, 77-85
ΚΑΒΑΛΑ (Κορωνιός): Πάνος 11, Καλαμπάκας 10 (2), Στεφανίδης 10, Γκράντι 6 (1), Μίτροβιτς 6 (2), Γκαγκαλούδης 11 (1), Κόλεμαν 11, Ατσάρα 12 (2).
ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 10 (3), Χαντ 15 (1), Πελεκάνος 19 (1), Βεζένκοφ 2, Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 9 (1), Χαρίσης 12, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 10 (1), Τσακαλέρης.