Διπλό - χρυσάφι για Ηλυσιακό, 83-80 τον ΚΑΟΔ

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος, ο Ηλυσιακός πέτυχε πολύ σημαντικό διπλό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Α1, επικρατώντας του ΚΑΟΔ με 83-80, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ζευγώλη ο Στόγκλιν, που σταμάτησε στους 28 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Χατζή (18 π.) και Αναγκόνιε (16 π.). Από την άλλη πλευρά, από το συγκρότημα του Καλαφατάκη διακρίθηκαν οι Πάλμερ (22 π.), Νόουλς (16 π.), Μισέλ (12 π.) και Ντέιλ (11 π.).Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του
πρώτου δεκάλεπτου στην Δράμα. Με ηγέτες τους Πάλμερ και Μισέλ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με εννέα (13-4) στο 6', αλλά οι φιλοξενούμενοι, με τους Αναγκόνιε, Αντωνάκη και Δορκοφίκη, απάντησαν με ένα σερί 9-0 και ισοφάρισαν σε 13-13 στο 9'.Με τον Πάλμερ να συνεχίζει την πολύ καλή του εμφάνιση και καλάθι του Ιωάννου στο τέλος, ο ΚΑΟΔ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (20-17).Το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε. Η ομάδα του Καλαφατάκη, με τους Νόουλς και Πάλμερ, κρατούσε το προβάδισμα (29-23, 15'), αλλά το συγκρότημα του Ζευγώλη δεν άφηνε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν περισσότερο.Με τους Κρίπι, Δορκοφίκη, ο Ηλυσιακός έκανε ένα σερί 5-0 στο τέλος του δεκάλεπτου και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -2 (37-39).Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι Νόουλς και Πάλμερ οδηγούσαν το σκοράρισμα για τον ΚΑΟΔ, οι Χατζής και Δορκοφίκης απαντούσαν για τον Ηλυσιακό, με το +2 υπέρ των γηπεδούχων να μένει μέχρι το 29' (57-55).Στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι, με πέντε συνεχόμενους πόντους του Στόγκλιν, έκαναν επιμέρους σκορ 5-2 και πήγαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με +1 (60-59).Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την τέταρτη περίοδο και με τους Πάλμερ, Μισέλ και Νόουλς, ξέφυγαν με επτά (71-64), στο 35', ενώ με βολές του Ντέιλ αύξησαν την διαφορά τους στους οκτώ (75-67), στο 38'.Σε εκείνο το σημείο, ανέλαβε δράση για τους φιλοξενούμενους ο Στόγκλιν, ο οποίος... εκτέλεσε από τα 6,75μ. τους γηπεδούχους, με τον Ηλυσιακό να κάνει επιμέρους σκορ 11-2, να παίρνει το προβάδισμα με 78-77, στα 45'', ενώ στην συνέχεια με βολές του Κρίπι, ξέφυγε με τρεις (80-77).Ο Στόγκλιν, με βολές, έδωσε... αέρα πέντε πόντων στον Ηλυσιακό (82-77), με 15'' για την λήξη, ενώ στην συνέχεια ο Ντέιλ, με τρίποντο, μείωσε σε 80-82 για τον ΚΑΟΔ, ο οποίος δεν πρόλαβε να κάνει την ανατροπή.Ο Χατζής, με μία εύστοχη βολή, διαμόρφωσε το τελικό 83-80 υπέρ του Ηλυσιακού, ο οποίος πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.Τα δεκάλεπτα: 20-17, 19-20, 20-23, 21-23.