Eurocup: Αποτελέσματα & Πανόραμα (Last 32 4η αγ.)

Η Ούνικς Καζάν νίκησε με 69-63 την Οστάνδη, με την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι να παίρνει… ρεβάνς για την ήττα από τους Βέλγους την προηγούμενη αγωνιστική του Last 32 του Eurocup, ενώ κάλυψε και τη διαφορά (με 78-75 είχε νικήσει η Οστάνδη).

Η ελληνική τριάδα της Ούνικς, με εξαίρεση τον Βουγιούκα που είχε 10 πόντους (5/6 δίποντα) και 3 ριμπάουντ σε 16 λεπτά έμεινε στα ρηχά, καθώς ο Ζήσης είχε 4 πόντους (1/5 δίποντα, 2/2 βολές) και 6 ασίστ και ο Καϊμακόγλου 2 πόντους (1/5 δίποντα) και 3 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ των

Ρώσων ήταν ο συνήθης ύποπτος Άντριου Γκάντλοκ με 27 πόντους.

Διόρθωσε το… λάθος η Μπάνβιτ

Η Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη επιβλήθηκε στην Τουρκία άνετα με 81-65 (23-11, 43-34, 63-55, 81-56) της Ολίμπια Λιουμπλιάνα, παίρνοντας έτσι και την διαφορά της ήττας από τους Σλοβένους την προηγούμενη εβδομάδα (22/1, 84-80). Η ομάδα του 43χρονου τεχνικού στη σημερινή αναμέτρηση μπήκε γρήγορα-γρήγορα στη θέση του οδηγού (23-11 1η περίοδος) και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην νίκη μετά από δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, για τον Μ’ όμιλο στο Last 32 του Eurocup. Πλέον η Μπάνβιτ συνεχίζει από την 3η θέση με 2 νίκες και 2 ήττες, ενώ η Ολύμπια βρίσκεται στην 4η θέση με μία νίκη σε τέσσερις αγώνες.

Καλύτερος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Ερλ Ρόουλαντ με 22 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 32’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησαν ο Τσακ Ντέιβις με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και ο Σάμι Μέχια με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για την Ολίμπια, μια ομάδα μόνος του ήταν ο Ντεϊβίντας Γκαϊλιους, ο οποίος πέτυχε με 27 πόντους (2/7 δίπ., 5/6 τρίπ., 8/11 β.) και 5 ριμπάουντ σε 33’ συμμετοχής, ενώ ο Ντίνο Μούριτς πρόσθεσε άλλους 11 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 22 λεπτά.