Γρύλισαν οι «Αρκούδες» στο Πόρτλαντ (vid's)

Ασταμάτητες δείχνουν το τελευταίο διάστημα οι «Αρκούδες» του Κώστα Κουφού και του Νικ Καλάθη καθώς δεν αντιμετώπισαν προβλήματα ούτε στο Πόρτλαντ το οποίο νίκησαν με 98-81, πιστοποιώντας την αγωνιστική τους άνοδο και τις 8 νίκες στα τελευταία 9 παιχνίδια! Οι Γκρίζλις έδειξαν από την αρχή τις...άγριες διαθέσεις τους καθώς προηγήθηκαν με 0-10 και ουσιαστικά ποτέ δεν κοίταξαν πίσω φτάνοντας την διαφορά και στο +24 (53-77), απέναντι στους κουρασμένους Μπλέιζερς. Πρώτος σκόρερ για το Μέμφις ήταν ο Ζακ Ράντολφ με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 19 πόντους και 7 ασίστ είχε ο Μάικ

Κόνλεϊ. Όσο για τον Κώστα Κουφό και τον Νικ Καλάθη, ο πρώτος είχε 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 11 λεπτά συμμετοχής, και ο δεύτερος 2 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 13 λεπτά συμμετοχής. Για το Πόρτλαντ ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ ήταν απελπιστικά μόνος του με 27 πόντους και 16 ριμπάουντ!

Την τρίτη διαδοχική νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην φετινή περίοδο πήραν οι Ρόκετς από τους Σπέρς, τους οποίος νίκησαν στο Χιούστον με 97-90 παρά την απουσία του Τζέιμς Χάρντεν. Ωστόσο το παιχνίδι μόνο θετικά δεν ξεκίνησε για τις «Ρουκέτες» καθώς το Σαν Αντόνιο προηγήθηκε με 6-21 στο 7', για να προσπεράσουν οι γηπεδούχοι με 50-48 στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, και από εκεί και πέρα να μην κοιτάξουν ποτέ πίσω. Τα «Σπιρούνια» κατάφεραν να μειώσουν σε 90-88 στο 1:49, αλλά με δυο καλάθια των Ντουάιτ Χάουαρντ και Τζέρεμι Λιν, από ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη. Ο Χάουαρντ είχε 23 πόντους και 16 ριμπάουντ για το Χιούστον ενώ ο Τέρενς Τζόουνς είχε 21 πόντους με 9 ριμπάουντ. Για το Σαν Αντόνιο ο Μπορίς Ντιαό είχε 22 πόντους με 11 ριμπάουντ.

Την πλήρη τους ανωτερότητα εμφάνισαν οι Πέισερς στο Staples Center, καθώς σε ένα παιχνίδι που δεν έπιασαν σπουδαία απόδοση κατάφεραν να επικρατήσουν των Λέικερς με 104-92, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην 5η διαδοχική τους ήττα! Πρώτος σκόρερ για τους πρωτοπόρους του ΝΒΑ ήταν ο Ντέιβιντ Ουέστ με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους με 14 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας) είχε ο Λανς Στέφενσον. Όσο αφορά την ομάδα του Μάικ Ντ'Αντόνι, ο Πάου Γκασόλ είχε 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα:

Κλίβελαντ - Νιού Όρλεανς 89-100Ντιτρόιτ - Ορλάντο 103-87Νέα Υόρκη - Βοστόνη 114-88Χιούστον - Σαν Αντόνιο 97-90Πόρτλαντ - Μέμφις 81-98Γκόλντεν Στέιτ - Ουάσινγκτον 85-88Λος Άντζελες Λέικερς - Ιντιάνα 92-104