Βιλερμπάν - Μπάγερν 87-79: Άντεξε στην γερμανική επιστροφή

Βιλερμπάν - Μπάγερν 87-79: Άντεξε στην γερμανική επιστροφήckaouΠαρ, 02/19/2021 - 23:58

Η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 18 ποντους, η Μπάγερν επέστρεψε και ισοφάρισε σε 77-77, όμως ο Νόρις Κόουλ αποδείχτηκε καθοριστικός. Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τους Γάλλους.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (21-18) η Βιλερμπάν έκλεισε καλύτερα τη δεύτερη περίοδο και με 7-0 σερί πήγε στα αποδυτήρια με 9 πόντους διαφορά, 44-35.

Η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη στη συνέχεια για τους Βαυαρούς, που έχασαν την επαφή με το καλάθι, σκόραραν μόλις 4

πόντους σε 5 λεπτά και βρέθηκαν πίσω με 18 πόντους, 57-39 και 59-41. Κάπου εκεί ο Γουέιντ Μπόλντγουϊν ανέλαβε δράση και με προσωπικούς πόντους μείωσε στο 66-52 του 30΄.

Το ξύπνημα του Λούτσιτς έδωσε στον Μπόλντγουϊν τον κατάλληλο συμπαραστάτη και η διαφορά μειώθηκε πρώτα σε 75-69 και στη συνέχεια σε 77-77 με τον Σέρβο να βάζει τετράποντο (τρίποντο και φάουλ).

Το φινάλε είχε σφραγίδα Κόουλ: ο Αμερικανός πέτυχε 6 πόντους και μοίρασε μια ασίστ, η Βιλερμπάν ξέφυγε με 85-79 και τελικά πήρε τη νίκη.

Για τους νικητές ο Λάιτι είχε 19 πόντους, ο Φαλ 15 με 9 ριμπάουντ (7 επιθετικά), οι Ντιό και Κόουλ από 12 και ο Χάουαρντ 10.

Για την Μπάγερν όλα τα λεφτά ήταν το δίδυμο Μπόλντγουϊν (19π, 6ας), Λούτσιτς (18π), με σποραδικές βοήθειες από Ρέινολντς (12π) και Σίλι (11π).

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Euroleague - ΜΠΑΣΚΕΤ ASVEL Villeurbanne - Μπάσκετ Bayern Munich - Μπάσκετ Off Off ckaou Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ ASVEL Villeurbanne ΔΙΕΘΝΕΙΣ Η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 18 ποντους, η Μπάγερν επέστρεψε και ισοφάρισε σε 77-77, όμως ο Νόρις Κόουλ αποδείχτηκε καθοριστικός. Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τους Γάλλους.

Article publish on Παρ, 02/19/2021 - 23:58 Article hide updated date Off Article is longform Off