Στο 96’ λύτρωση για την Μπολόνια (video)

Μ’ ένα γκολ του Ματία Ντέστρο στο 96ο λεπτό η Μπολόνια νίκησε στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα» με 2-1 την Σασουόλο στο μίνι ντέρμπι της Εμίλια Ρομάνια και βγήκε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ο αγώνας είχε ένα καταπληκτικό φινάλε με απίστευτες εναλλαγές συναισθημάτων.

Η Μπολόνια προηγήθηκε στο 61ο λεπτό με αυστηρό πέναλτι που υπέδειξε ο ρέφερι Μάρκο Γουίντα, σε σπρώξιμο του Μπαμπακάρ πάνω στον Παλάσιο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πούλγκαρ που πέρασε αλλαγή γι’ αυτό τον λόγο νικώντας τον Κονσίλι για
το 1-0.

Στο 79ο λεπτό ο Ροντρίγκο Παλάσιο έχασε μοναδική ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς αλλά στο τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Κοσνίλι.

Η Σασουόλο πήρε τα ηνία του ματς, πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 91ο λεπτό όταν μετά από πάσα του Μπαμπακάρ ο Μπογκά νίκησε τον Σκορούπσκι. Ο Γκουίντα «έτρεξε» ν’ ακυρώσει το γκολ ως οφσάιντ, αλλά στο VAR φάνηκε καθαρά ότι ο Μπογκά ήταν καλυπτώμενος.

Ο Σίνισα Μιχαϊλοβιτς στο 95ο λεπτό έριξε στο ματς τον Ματία Ντέστρο.

Η Μπολόνια κέρδισε κόρνερ και μετά την εκτέλεση του Ορσολίνι ο Ντέστρο με κεφαλιά έκανε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίκτες και φιλάθλους στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα».