Σέλτικς-Μέμφις 119-109: Σταθερά στην κορυφή της Ανατολής

Οι Μπόστον Σέλτικς αύξησαν το ρεκόρ των εντός έδρας νικών τους στις 23 και συνολικά έφτασαν τις 41, επικρατώντας των Μέμφις Γκρίζλς (119-109) και παραμένουν σταθερά στην πρώτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ, καταδιωκόμενοι σε απόσταση…αναπνοής από τους Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Οι Σέλτικς δημιούργησαν διψήφιο προβάδισμα στο σκορ του πρώτου ημιχρόνου (48-61) με τον Σαμ Χάουζερ και τον Ντέρικ Ουάιτ να ηγούνται στην παραγωγή του σκορ και να τον ακολουθεί ο σταρ

της ομάδας, Τζέισον Τέιτουμ, αλλά στην τρίτη περίοδο, οι “αρκούδες” του Μέμφις αντέδρασαν και κέρδισαν το επιμέρους σκορ με 33-21, φτάνοντας σε απόσταση…αναπνοής (81-82), πριν την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι Μοράντ, Μπέιν, Κλάρκι και Τζάκσον σημείωσαν 72 πόντους, συνολικά, αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν την αντεπίθεση του Μέμφις και διατήρησαν προβάδισμα 9 πόντων (100-109) στην αντίστροφη μέτρηση των τριών τελευταίων λεπτών για την ολοκλήρωση του αγώνα.

Δωδεκάλεπτα: 28-26, 48-61, 81-82, 109-119

H στατιστική του αγώνα εδώ

Σέλτικς-Μέμφις 119-109, Σταθερά, Ανατολής,seltiks-memfis 119-109, stathera, anatolis