“Περίπατος” στη Νέα Ορλεάνη για τους Μπακς (photo)

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν εύκολα 130-113 τους Νιού Όρλεανς Πέλικανς, εκτός έδρας και συνέχισαν την εντυπωσιακή του πορεία στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ. Κορυφαίος των νικητών και σε αυτό το ματς ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους σε 26,03 λεπτά συμμετοχής. Ο διεθνής Έλληνας παίκτης είχε επίσης εννέα ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Ο Κρις Μίντλετον με 23 πόντους τον ακολούθησε στο σκοράρισμα, ενώ στους 18 πόντους σταμάτησε ο Μάλκολμ Μπρόγκντον. Οι Έρικ Μπλέτνσο και Νίκολα Μίροτιτς είχαν από 14 πόντους.

Από
την άλλη πλευρά, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζούλιους Ραντλ με 23 πόντους σε 35,42 λεπτά συμμετοχής. Ο Άντονι Ντέιβις σημείωσε double double με 21 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ. Από 14 πόντους είχαν οι Φρανκ Τζάκσον και Έλφριντ Πέιτον, ενώ 13 είχε ο Ντάριους Μίλερ. Αυτή ήταν η 51η εφετινή νίκη των “ελαφιών” σε σύνολο 68 αναμετρήσεων στην κανονική περίοδο (51-17), ενώ οι “πελεκάνοι” γνώρισαν την 40η εφετινή τους ήττα σε σύνολο 70 αναμετρήσεων (30-40).

Οι πόντοι:

Πέλικανς: Ουίλιαμς 5, Ντέιβις 21, Ραντλ 23, Τζάκσον 14, Πέιτον 14, Μίλερ 13, Κλαρκ 10, Ντιαλό 11, Τζόνσον 2

Μπακς: Μίντλετον 23, Αντετοκούνμπο 24, Λόπες 13, Μπρόγκτον 18, Μπλέντσο 14, Μίροτιτς 14, Κόναγκτον 9, Σνελ 9, Ιλιασόβα 3, Ντι Βιντσέντσο 3