Νίκη και... αποφόρτιση

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό μετά την έντος έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό, με τους ερυθρόλευκους να βελτιώνονται στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατούν 90-72 του Ρεθύμνου.

Προβλήματα για τους παίκτες του Σφαιρόπουλου στο πρώτο ημίχρονο, με την κατάληξη του ροζ φύλλου να ξεκαθαρίζει στο τέταρτο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 21-7.

Την καλύτερη του εμφάνιση
πραγματοποίησε ο Μπράιαν Ρόμπερτς που είχε 18 πόντους με 7/10 σουτ (3/4 τρίποντα), 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Χόλις Τόμπσον με 16 πόντους (3/4 τρίποντα) ενώ ο τρίτος "τριψήφιος" της παρέας ήταν ο Στρέλνιεκς με 12 πόντους. Πρώτη εμφάνιση για τον Κάιλ Γουίλτζερ που έμεινε στο μηδέν, σε 4:44 εκτελώντας ένα δίποντο.

Το Ρέθυμνο στάθηκε πολύ καλά, προηγήθηκε με 4 (35-39) για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος στο "Χ" (39 όλα). Το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο εξέλιχθηκε σε "ροντέο" με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και το ρυθμό να ανοίγει, κάτι που φάνηκε να ευνοεί τον Ολυμπιακό, που πέρασε μπροστά με 69-65 στο 30ο λεπτό. Τα πράγματα ξεκαθάρισαν στο τελευταίο μέρος του αγώνα, με την άμυνα να κάνει τη δουλειά για τους γηπεδούχους που έφτασαν με άνεση στο 90-72 και στο 4-1 στο πρωτάθλημα.

Πολύ καλή η τετράδα των Ρόμπερτσον (14π, 5ρ), Άρμστεντ (13π, 6ασ), Ντάνιελς (12π, 5ρ) και Γκούντγουιν (11π, 5ρ) για τους Κρητικούς που μετρούν 1-4.

Tα δεκάλεπτα: 21-19, 39-39, 69-65, 90-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοβ 9, Στρέλνιεκς 12 (1), Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 7 , Ρόμπερτς 18 (3), ΜακΛίν 7, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 7 (1), Μπόγρης, Τόμπσον 16 (3/4 τρίποντα), Γουίλτζερ.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 12 (1), Κώττας 1, Μούντι 5 (1), Ρόμπερτσον 14 (2), Άρμστεντ 13 (3), Γκουντγουϊν 11 (2), Μέντλοκ 4 (1), Χριστοδούλου 7, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5 (1).