Εύκολο πέρασμα από τη Νέα Σμύρνη

Ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε με 89-66 στην έδρα του Πανιώνιου και συνέχισε την αήττητη πορεία του στην Basket League.

Κορυφαίος για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ο Ντένμον με 21 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Καλάθης (13 με 6 ασίστ) και Αντετοκούνμπο (11 και 2 κοψίματα ). Οι νικητές είχαν καλό ποσοστό στα τρίποντα (10/24), ενώ πέτυχαν 18 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Για τους
«κυανέρυθρους» 13 πόντους πέτυχε ο Γούντσον, 12 ο Τσούπκοβιτς και 10 ο Σαρικόπουλος, που μάζεψε και 11 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι με την βοήθεια του κόσμου τους που έδωσε βροντερό παρών στις κερκίδες, μπήκαν με διάθεση να παλέψουν και προηγήθηκαν με 5-4 στο ξεκίνημα. Οι «πράσινοι» όμως πήραν μπρος και με τους Ντένμον, Όγκαστ και Καλάθη να ευστοχούν, πήραν προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-32.

Η δεύτερη περίοδος ήταν η καλύτερη επιθετικά για τον Πανιώνιο που πέτυχε 26 πόντους και κράτησε τον Παναθηναϊκό στους 20, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων (40-52).

Στην τρίτη περίοδο όμως το «τριφύλλι» έσφιξε την άμυνά του και περιόρισε τους Νεοσμυρνιώτες σε μόλις 12 πόντους, διατηρώντας άνετο προβάδισμα με 74-52.

Η τέταρτη περίοδος ήταν απλά διαδικαστική με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί και τους γηπεδούχους να συνεχίζουν μόνο με ήττες στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-32, 40-52, 52-74, 66-89
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μίχαλος 5 (1), Σακελλαρίου 8 (1), Τσούπκοβιτς 12 (2), Σαρικόπουλος 10 ), ΜακΝίλι 6, Μολφέτας, Καμπερίδης 3 (1), Χέντερσον 5 (1), Γούντσον 13 (3), Ραλλάτος, Δίπλαρος 3, Κράβιτς 1.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντένμον 21 (4), Γκιστ 2, Όγκαστ 8, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 13 (3), Ρίβερς 3 (1), Παππάς 10 (1), Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 4, Αντετοκούνμπο 11, Μήτογλου 4.