Λας Πάλμας – Κάντιθ 1-1: Ποδοσφαιρική… δικαιοσύνη στα Κανάρια Νησιά (hls)

Η Λας Πάλμας και η Κάντιθ “μοιράστηκαν” από ένα ημίχρονο και από ένα βαθμό, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο Εστάντιο ντε Γκραν Κανάρια, σε παιχνίδι για την 17η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ένας παίκτης που προέρχεται από τα τμήματα υποδομής της Κάντιθ, ο Πεχίνιο, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τη Λας Πάλμας στο 7ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 30ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Μουνίρ Ελ Χαντάντι.

Το γκολ της ισοφάρισης για την Κάντιθ ήρθε στο 83ο λεπτό με άπιαστη κεφαλιά του Κρις Ράμος μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Αν και μετράει 13 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη, η Κάντιθ κατάφερε να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη με το βαθμό που πήρε στα Κανάρια Νησιά και βρίσκεται στη 16η θέση της κατάταξης με 14 βαθμούς, ενώ η Λας Πάλμας διατηρήθηκε στην 9η θέση της La Liga με 25 βαθμούς.