Αντβέρπ-Άντερλεχτ 1-1: Ισοπαλία με κερδισμένη την Ουνιόν (hls)

Αντβέρπ και Άντερλεχτ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο “Μποσουίγ” σε ματς για την 18η αγωνιστική της Pro League Βελγίου με την Ουνιόν να χαμογελά διότι αύξησε τη διαφορά στους 8 βαθμούς από τους “μοβ”.

Στο 8ο λεπτό, από απίθανη γκάφα του Μπιτέ που έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια, ο Λεόνι έκανε το 0-1, με το οποίο τελείωσε το πρώτο μέρος.

Η Άντερλεχτ είχε δοκάρι στο 52′ με τον Ντρέγερ και σημαντική ευκαιρία στο 57′ με τον Ντόλμπεργκ, με την Αντβέρπ να πιέζει μέχρι τέλος για την ισοφάριση την οποία βρήκε στο 89′ μετά από “τσαφ” του Αλντερβάιρλεντ που έγινε ασίστ για τον Ιλενικενά.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι “άγγιξαν” την ανατροπή, όμως το σουτ του Κεϊτά σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Σμάιχελ.

Η Ουνιόν είναι πρώτη με 44 βαθμούς, η Άντερλεχτ δεύτερη με 36 και η Αντβέρπ τέταρτη με 31!