«Κόλλησαν» οι Δανοί, «ξεμούδιασε» η Ελβετία... (video)

Από τα αποψινά ματς του 4ου προκριματικού ομίλου σε Τυφλίδα και Σιόν, περισσότερο ικανοποιημένη έμεινε η πρωτοπόρος… Ιρλανδία (!) καθώς οι Δανοί δεν μπόρεσαν να πάρουν τους βαθμούς της νίκης στη Γεωργία παραμένοντας στην 2η θέση.
Οι Σκανδιναβοί έδειξαν στο πρώτο μέρος πως το ήθελαν περισσότερο δημιουργώντας ευκαιρίες τις οποίες δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν.

Στην επανάληψη αναγκάστηκαν να ρισκάρουν περισσότερο ανοίγοντας χώρους στους γηπεδούχους ώστε να φτάνουν με καλύτερες προϋποθέσεις στα καρέ του Σμάϊχελ.

Είχαν σε αυτό το σημείο και οι Γεωργιανοί τις δικές
τους ευκαιρίες, ενώ στο 83ο λεπτό ο Γκιτγιάερ σημάδεψε το δοκάρι του γνωστού μας, από τη θητεία στον ΟΦΗ, γκολκίπερ Λόρια.
Το 0-0 άφησε σχεδόν όλους τους παίκτες εμφανώς απογοητευμένους για διαφορετικούς λόγους, στις τάξεις των δύο εθνικών ομάδων!

Η Ελβετία δεν κουράστηκε και πολύ ώστε να κάμψει τις όποιες αντιστάσεις του Γιβραλτάρ.

Επί της ουσίας τα άγχη για την ομάδα του Πέτκοβιτς κράτησαν ως την ώρα που ο Ζακάρια έκανε το 1-0 στο 37ο λεπτό.
Ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα, ως το φινάλε του ημιχρόνου, από τους Μεχμέντι και Ροντρίγκες.
Σε διαδικαστικούς ρυθμούς στην επανάληψη ήρθε άλλο ένα γκολ από τον Γκαβράνοβιτς στο 87ο λεπτό όταν και διαμορφώθηκε το τελικό 4-0