Χέρτα – Βέρντερ Βρ. 2-4: Με οδηγό τον Ντουκς

Ένα, ίσως, απρόσμενα εύκολο διπλό πήρε η Βέρντερ στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, επικρατώντας, πιο εύκολα, απ’ ότι δείχνει το τελικό 4-2 της Χέρτα, με απόλυτο πρωταγωνιστή των Ντουκς.

Ο επιθετικός των πρασίνων, κατάφερε να κάνει χατ τρικ και να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 3-0 στο 51ο λεπτό. Είχε ανοιξει το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό με ωραίο πλασε και είχε κάνει το 2-0 στο 27ο λεπτό με δύσκολη κεφαλιά.

Η Βέρντερ δεν άφηνε κάνενά λάθος της Χέρτα να περάσει

ατιμώρητο και στο 63ο λεπτό έγινε το 4-0 καθώς Ρόγελ και Κρίστενσεν έκαναν λάθος και η μπάλα στρώθηκε στον Βίζερ που σε κενή εστία δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει.

Η Χέρτα βρήκε δύο γκολ, αρχικά με τον Ενγκανκάμ στο 68ο λεπτό, με ωραίο πλασέ και στο 77 με πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος, αλλά εκτέλεσε ο Λουκεμπάκιο για το 4-2. Η Βέρντερ έχασε πολλές ευκαιρίες για να γράψει ένα πολύ μεγάλο σκορ, αλλά δεν ήταν όσο εύστοχη έπρεπε.