Άρης – Ολυμπιακός 58-82: Νίκη, πρόκριση και τώρα η Φενέρ!

Το ζητούμενο για τους ερυθρόλευκους στη Θεσσαλονίκη ήταν η νίκη, η καλή εμφάνιση αλλά και το μοίρασμα του χρόνου συμμετοχής, αφού ακολουθούν τα δύο παιχνίδια κόντρα στη Φενέρμπαχτσε την Τετάρτη (26/4, 21:45) και Παρασκευή (28/4, 21:30).

Αποστολή εξετελέσθη για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, οι οποίοι έβαλαν τον τόνο από την αρχή κρατώντας τον Άρη στους 9 πόντους στο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με

42-27 στο ημίχρονο και έκαναν συντήρηση στο υπόλοιπο του αγώνα.

Οι βασικοί έπαιξαν περίπου ένα ημίχρονο (Σλούκας 23΄, Γουόκαπ 21, Βεζένκοφ και Παπανικολάου 20, Φαλ 14΄), ο Λαρεντζάκης είχε 14 πόντους σε 16 λεπτά, ο Βεζένκοφ 19 πόντους με 8/12 σουτ), ο Σλούκας 11π, 6ας, ενώ θετικός ήταν και ο Πίτερς με 10 πόντους. Στα αρνητικά λογίζονται τα 18 λάθη, που ισορρόπησαν τις 25 ασίστ.

Ο αποδεκατισμένος Άρης αποχαιρετά μια θετική χρονιά με ένα παιχνίδι 25 λαθών απέναντι σε έναν πολύ ανώτερο αντίπαλο. Οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν τρόπο να απειλήσουν καν με το ισχνό 5/25 τρίποντα, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Καββαδά (13π, 6/6διπ), Χάγκινς (10π, 11ρ, 6ας), Γκούντγουιν (11π, 3ρ).