Ηρακλής Λάρισας-ΠΑΟΚ Β’ 1-4: Ποιός είδε τον Τζίμα και δεν τον…. φοβήθηκε!

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Ηρακλή Λάρισας κόντρα στον ΠΑΟΚ Β’. Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν λίγο πριν από το τέλος του Α’ ημιχρόνου, η είσοδος του Στέφανου Τζίμα με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου άλλαξε και καθόρισε τα…. πάντα για να διαμορφωθεί το τελικό 1-4!

Στην “AELfc arena” αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες, με το πρώτο ημίχρονο να είναι μοιρασμένο, αρκετά ισορροπημένο και με το στοιχείο

της έντασης να μη λείπει. Οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του Χρήστου Χατζηλιάδη να θέσουν εαυτούς σε θέση οδηγού στο ματς ευοδώθηκαν ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση 45′ στο πρώτο μέρος, όταν ο Κέρι νίκησε τον Μπαλωμένο για το 1-0.

Ωστόσο, η συνέχεια έμελλε να είναι εκ διαμέτρου αντίθετη. Με την έναρξη του δεύτερου σαρανταπενταλέπτου, ο Πάμπλο Γκαρσία απέσυρε τους Ουεντραόγκο-Πανίδη-Γκορντετζιάνι περνώντας τους Χατζηστραβό-Κιτσάκη-Τζίμα αντίστοιχα, κίνηση που άλλαξε εξ ολοκλήρου την εικόνα του αγώνα.

Κι αυτό γιατί – πέραν όλων των άλλων – οι αλλαγές του Ουρουγουανού τεχνικού αποδείχθηκαν…. επιθετικά παραγωγικότατες. Μόλις επτά λεπτά μετά την επανέναρξη της αγωνιστικής δράσης ο Χατζηστραβός ισοφάρισε σηματοδοτώντας την αρχή της αντεπίθεσης. Στο 64΄ τη σκυτάλη πήρε ο Τζίμας για το προβάδισμα “χτυπώντας” ξανά και στο 87′ καταθέτοντας τα…. διαπιστευτήριά του. Το επιθετικό κρεσέντο του “Δικεφάλου” στο Β’ μέρος συμπλήρωσε ο Σπυράκος πανηγυρίζοντας στο 75′.

Σκόρερ: 44′ Κέρι. – 52′ Χατζηστραβός, 64′-87′ Τζίμας, 75′ Σπυράκος

Ηρακλής Λάρισας (Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γιαννίτσης, Χατζής, Γκαλίτσιος (85′ Μπάμης), Λίταινας, Μπόσιο (73′ Τασιούλης), Γκουγκούδης, Καμπέρης, Λούκας Γκαρσία (88′ Ζαφείρης), Κέρι, Κάσας (85′ Συρεγγέλας).

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μπαλωμένος, Τσαούσης, Παναγιώτου, Κωττάς, Μελετίδης, Ουεντραόγκο (46′ Χατζηστραβός), Νινούα (62′ Γρόσδης), Δαρέλας, Σπυράκος (85′ Κουλούρης), Πανίδης (46′ Κιτσάκης), Γκορντετζιάνι (46′ Τζίμας).

15. Απόλλων Λάρισας 4 (19 ματς)
* Οι Β’ Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.