Μάιντς-Μπάγερν 3-1: Ανατροπή… σκηνικού για τον τίτλο

Η Μπάγερν κυριάρχησε χωρίς να εντυπωσιάσει στο πρώτο ημίχρονο. Είχε ευκαιρία με τον Μίλερ και τον Βίντμερ να βγάζει σημαντική άμυνα για την ομάδα του στο 14′, ενώ ο Μανέ άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό σημειώνοντας το πρώτο γκολ του στο πρωτάθλημα Γερμανίας μετά από το ματς του πρώτου γύρου κόντρα στη Μάιντς και τη νίκη της Μπάγερν τότε με 6-2.

ΟΙ Βαυαροί είχαν δύο ακόμη καλές στιγμές με τους Μουσιάλα και Κανσέλο χωρίς όμως να σημειώσουν δεύτερο γκολ, τη στιγμή που η Μάιντς απέτυχε να απειλήσει σοβαρά τον τερματοφύλακα της ομάδας του Μονάχου σε αυτό το διάστημα.

Η Μάιντς αντέδρασε εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ισοφάρισε με τον Αζόρκ στο 65ο λεπτό και προηγήθηκε με γκολ του Μπαρέιρο στο 73′. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε με το 4ο εφετινό του γκολ ο Μάρτιν στο 79ο λεπτό.

Η Μάιντς κερδίζει για 3η συνεχόμενη χρονιά στην έδρα της τη Μπάγερν.