Άνετα Άρσεναλ, Μίλαν, ανατροπή για Ντόρτμουντ

Άρσεναλ και Μίλαν είχαν εύκολο έργο απέναντι σε Έστερσουντς και Λουντογκόρετς αντίστοιχα, παίρνοντας νίκες πους τους εξασφαλίζουν σε μεγάλο βαθμό την παρουσία τους στους 16 του Γιουρόπα Λιγκ. Επέστρεψε από το 1-2 και πήρε τη νίκη η Ντόρτμουντ.

Οι Λονδρέζοι πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μονρεάλ να κάνει το 0-1 στο 13' και αυτογκόλ του Παπαγιανόπουλου το 0-2 στο 24'. Η ομάδα του Βενγκέρ έδωσε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της με τον Οζίλ στο 58' (0-3), ενώ ο Οσπίνα κράτησε "καθαρή" την εστία της ομάδας, αποκρούοντας το πέναλτι του Πέτερσον στις καθυστερήσεις.

Ο Κουτρόνε στο φινάλε του πρώτου μέρους, έστειλε τη Μίλαν προηγούμενη στα αποδυτήρια κόντρα στη Λουντογκόρετς στη Βουλγαρία, με το πέναλτι του Ροντρίγκεζ στο 64' και το τέρμα του Μπορίνι στις καθυστερήσεις, να διαμορφώνουν το τελικό 0-3.

Φοβερό ματς στη Βεστφαλία, με τον Σούρλε να ανοίγει το σκορ στο 30' για την Ντόρτμουντ κόντρα στην Αταλάντα, ωστόσο με δύο γκολ του Ίλισιτς σε ένα πεντάλεπτο (51', 56'), οι Ιταλοί γύρισαν "τούμπα" το ματς (1-2). Ανατροπή στην ανατροπή για τους Γερμανούς, αφού ο Μπατσουαγί πήρε τ' "όπλο" του και πετυχαίνοντας δύο γκολ στο 65' και στο 90'+1', έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Από εκεί και πέρα, η Μαρσέιγ δεν δυσκολεύτηκε στο "Βελοντρόμ" κόντρα στην Μπράγκα (3-0), ενώ η Λοκομοτίβ Μόσχας πέρασε με 3-2 από τη Νίκαια κόντρα στη Νις. Νίκη στη Μόσχα για την Μπιλμπάο με 3-1 επί της Σπαρτάκ, ενώ Σοθιεδάδ και Ζάλτσμπουργκ, έμειναν στο 2-2 στη χώρα των Βάσκων.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων αγώνων της φάσης των «32» του Europa League:

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 0-0

Αστάνα (Καζακστάν)-Σπόρτινγκ Λισ. (Πορτογαλία) 1-3
(7΄ Τομάσοφ - 48΄ Φερνάντες, 50΄ Μάρτινς, 55΄ Ντουμπιά)

Νις (Γαλλία)-Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία) 2-3
(4΄,28΄ Μπαλοτέλι - 45΄πεν,69΄,77΄ Φερνάντες)

Ντόρτμουντ (Γερμανία)-Αταλάντα (Ιταλία) 3-2