Επέστρεψε στις νίκες η Χίμκι

Η Χίμκι για την 16η αγωνιστική της VTB League πέρασε εύκολα από την Αγία Πετρούπολη, με 98-80 επί της Ζενίτ. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Αλεξέι Σβεντ με 20 πόντους.

Η Χίμκι με τους Σβέντ και Μόνια σε μεγάλα κέφια πήρε από το τζάμπολ τον έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκε με 22-12 στο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με 44-33. Οι γηπεδούχοι παρά την προσπάθεια του Σεργκέι Καράσεφ, που σκόραρε με κάθε τρόπο, δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί και να διεκδικήσουν την νίκη. Κέρδισαν την τρίτη περίοδο με 27-22, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν πιο κοντά και να βάλουν «δύσκολα» στην ομάδα του Μπαρτζώκα που πήρε την νίκη. Πέραν του Σβεντ, ο Μόνια είχε 17 πόντους μαζεύοντας και 5 ριμπάουντ, με τον Τσαρλς Τζένκινς να σκοράρει 14 και να μοιράζει 5 ασίστ. Για την Ζενίτ, ο Καράσεφ τελείωσε την αναμέτρηση με 31 πόντους και 21 πρόσθεσε ο Μάρκο Σιμόνοβιτς.