Tρίτη θέση μέσω πέναλτι για Αγγλία (video)

Η Αγγλία κατέκτησε την τρίτη θέση στο Nations League, επικρατώντας στα πέναλτι της Ελβετίας.

Στον «μικρό» τελικό, που φιλοξενήθηκε στο Γκιμαράες, τα «τρία λιοντάρια» νίκησαν την Ελβετία με 6-5 στα πέναλτι, καθώς η κανονική διάρκεια της συνάντησης και η παράταση ολοκληρώθηκαν χωρίς σκορ.

Να σημειωθεί ότι στο 84ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ της Αγγλίας που σημείωσε ο Γουίλσον, αφού η χρήση του VAR «αποκάλυψε» φάουλ του Ντέλε Άλι λίγο πριν η μπάλα καταλήξει
στα δίχτυα.

Στη διαδικασία από τα 11 βήματα, οι αντίπαλοι ευστόχησαν στα πέντε πρώτα χτυπήματα: η Αγγλία με τους Μαγκουάιρ, Μπάρκλεϊ, Σάντσο, Στέρλινγκ και τον τερματοφύλακα Πίκφορντ και η Ελβετία με τους Τσούμπερ, Τσάκα, Ακανί, Μπαμπού, Σαρ.

Στο έκτο πέναλτι πρώτος εκτέλεσε ο Ντάιερ, που ευστόχησε για το 6-5 και στη συνέχεια ο Πίκφορντ, που λίγο πριν είχε «γράψει» το 5-4, απέκρουσε το σουτ του Ντρμιτς και χάρισε στους Άγγλους μια νίκη γοήτρου.