Κάηκε στο “21” ο Ολυμπιακός! – Πρώτη ήττα στην 22η αγωνιστική από την ΑΕΚ 1-0 (video)

Με το γκολ του Βάργκας στο 76′ η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό σ’ ένα συναρπαστικό ντέρμπι που είχε τρεις αποβολές στο δεύτερο ημίχρονο και χαμένο πέναλτι. Χρειάστηκαν 21 αγωνιστικές να περάσουν για να χάσει ο Ολυμπιακός στην 22η της Super League.

Φωνάζει

για τις δύο αποβολές και το πέναλτι ο Ολυμπιακός, το ίδιο και η ΑΕΚ για πέναλτι που δεν δόθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Το ματς σημαδεύτηκε από τις αποβολές, με τους «ερυθρόλευκους» να αγωνίζονται με εννιά παίκτες, λόγω αποβολής του Μποτία από το 47′ και του Μιλιβόγεβιτς στο 77′, ενώ και οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γκάλο στο 86′ . Το «χρυσό» γκολ της Ένωσης σημείωσε ο Βάργκας στο 78′, αμέσως μετά από πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπουονανότε και απέκρουσε ο Ρομπέρτο.
Πατήστε εδώ και δείτε το γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Σουκουλίνι (52′ Πέκχαρτ), Γιόχανσον (68′ Βάργκας), Μάνταλος, Μπαρμπόζα, Αραβίδης (75′ Μπουονανότε)

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ομάρ, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Κασάμι, Μιλιβόγιεβτς, Πάρντο (33′ Σεμπά), Ντουρμάζ (86′ Ντομίνγκες), Φορτούνης (49′ Ντα Κόστα), Ιντέγε
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 0-2

Ηττα που κατά πάσα πιθανότητα τον καταδικάζει σε υποβιβασμό, γνώρισε ο Πανθρακικός μέσα στο γήπεδό του με 2-0 από τον Πλατανιά, για την 22η αγωνιστική της Super League. Τα γκολ της κρητικής ομάδας σημείωσαν ο Σελίν στο 18′ και ο Ανγκούλο στο 49′.

Στο 0-0 έμειναν Ατρόμητος και Βέροια στο γήπεδο του Περιστερίου.

Σε αναμετρήσεις για την 22η αγωνιστική της Super League που έγιναν νωρίτερα το Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016, σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Σάββατο 13-2-2016Ατρόμητος-Βέροια 0-0Πανθρακικός-Πλατανιάς 0-2ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0Κυριακή 14-2-2016ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 14/2 (15:00)Καλλονή-Πανιώνιος 14/2 (17:15)Παναιτωλικός-Λεβαδειακός 14/2 (17:15)ΠΑΟK-Ηρακλής 14/2 (19:30)Δευτέρα 15-2-2016Ξάνθη - Αστέρας Τρίπολης 15/2 (19:30)