20:30 29/10/2011 - Πηγή: AEK365

ΡΩΣΙΑ- 29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ- ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΟΣΧΑΣ: 3-0
Γήπεδο: Λουζνίκι
Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Εμενίκε, η Σπαρτάκ Μόσχας πέτυχε άνετη νίκη στο ντέρμπι της πρωτεύουσας με τη Λοκομοτίβ.
Καταστροφικό πρώτο μέρος για τη Λοκομοτίβ, καθώς μέχρι το 15ο λεπτό είχε δεχτεί 2 γκολ. Ο Εμενίκε ήταν αυτός που έκανε τη ζημιά στην αντίπαλο της ΑΕΚ καθώς πέτυχε και τα 2 γκολ.

Ο φορ της Σπαρτάκ άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με κοντινό πλασέ μετά από μεταβίβαση του ΜακΓκίντι. Ο Εμενικέ έκανε το 20 στο 15' με σουτ σε τετ α τετ με τον Γκουιέρμε και στην ουσία τελείωσε εκεί το ματς.
Ο Εμενίκε ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί. Πέτυχε και το 3-0 στο 51ο λεπτό και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Η Λοκομοτίβ έμεινε και με 10 παίκτες στο 83', καθώς αποβλήθηκε ο Ομπίνα.
ΣΠΑΡΤΑΚ: Ντικάν, Παρέχα, Παρτσίβλιουκ, Σούτσι, Μακέεφ (60' Σεσούκοφ), ΜακΓκίντι, Κομπάροφ, Αρί, Ντζιούμπα (76' Καγιούμοφ), Εμενίκε (87' Κομπάροφ).
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ: Γκουιέρμε Ντα Κόστα, Σίσκιν, Γιανμπάγεφ, Ντούριτσα, Θαπατέρ, Γκλουσάκοφ, Ιγκνιάτιεφ (46' Τορμπίννσκι), Ομπίνα, Σίτσεφ (88' Ιβάνοφ), Μαϊκόν (71' Ίμπρισιτς).

Ανζί- Άμκαρ: 2-1