Νίκη-βάλσαμο

20:10 29/10/2011 - Πηγή: AEK365

Σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια της η ΑΕΚ αυτήν φορά μπήκε πιο δυνατά από τον αντίπαλο στο παιχνίδι και επέβαλε τον δικό της ρυθμό. Με τον Μάντζαρη να παίρνει τις επιθέσεις πάνω του, η Ένωση κατάφερε να πάρει μια διαφορά έξι πόντων μόλις στο τέταρτο λεπτό(14-8).Το Πέραμα όμως αντέδρασε για λίγο και μείωσε στους δύο πόντους αλλά η συνέχεια άνηκε στην ΑΕΚ που με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση έκλεισε τη πρώτη περίοδο προηγούμενη με 30-22.

Η ΑΕΚ

στα πρώτα λεπτά φορτώθηκε με φάουλ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το Πέραμα να μειώσει σε 34-31 στο 14'.Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα ήταν φανερό ότι είχε χάσει τον ρυθμό της και Νίκος Μίχαλος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με διαδοχικά τρίποντα, βοήθησε την ομάδα του να ισοφαρίσει ακριβώς με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου 49-49.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συγκλονιστικό. Το Πέραμα ξεκίνησε καλύτερα την τρίτη περίοδο και προηγήθηκε 63-58, με τον Πασχάλη να κάνει ότι θέλει κάτω από τα καλάθια. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι Μάντζαρης και Κόυρτης που με παλικαρίσια καλάθια, δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ (68-69 στο 30'). Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και πάλι με το Πέραμα να ξεφεύγει στο σκορ με πέντε πόντους (75-80 στο 34') και τον Λιόγα να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Αυτό φαίνεται να ξύπνησε τους παίκτες και ειδικά τον Βασιλόπουλο, καθώς με δικές του ενέργειες η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 80-80 στο 36'. Η Ένωση βρήκε ξανά την αυτοπεποίθηση της και με τον Φαλέκα να βοηθάει με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφτασε στην νίκη με 87-82 και να ανασαίνει ξανά

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 49-49, 68-69, 87-82.

ΑΕΚ (Λιόγας): Νοέας 9 (1), Βασιλόπουλος 22 (2), Τζόλος 2, Κούρτης 16 (2), Σιαμανδούρας 2, Μάντζαρης 9 (1), Σκλάβος 13 (2), Δέσπος 6, Φαλέκας 8 (2).

ΠΕΡΑΜΑ (Καλαμπάκος): Δελλής, Καπινάρης, Μίχαλος 28 (5), Καραμπάτσος 5 (1), Τσαρουχάς 7, Μιλίσεβιτς 6, Κορωνίδης 16 (3), Τράφαλης, Σκούταρης 6.