Θρίαμβος για Άντερλεχτ στο ντέρμπι

20:55 16/10/2011 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE- 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΆΝΤΕΡΛΕΧΤ- ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ: 5-0 Γήπεδο: Κονστάν Βάντεν Στόκ Η Άντερλεχτ ισοπέδωσε με 5-0 τη Σταντάρ Λιέγης σε ένα κατ' ευφημισμών ντέρμπι και βρίσκεται και πάλι μόνη πρώτη. Ο Άριελ Γιάκομπς άφησε στον πάγκο τον Κανεσίν, ξεκινώντας στη θέση του τον Μποκανί, ο οποίος έχει στο παρελθόν φορέσει τη φανέλα της Σταντάρ Λιέγης. Έκπληξη στην αρχική ενδεκάδα και η συμμετοχή του Σαφάρι στη θέση του Ντεσάχτ.

Η Άντερλεχτ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 14ο λεπτό. Ο Σουάρες άδειασε τον Οπάρε, έκανε τη σέντρα και απλά ο Γιοβάνοβιτς έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπολάτ. Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League, ¨ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο ματς και στο 36' πέτυχε κι άλλο γκολ με τον Μποκανί, το οποίο όμως ακυρώθηκε. Η Άντερλεχτ καθάρισε το ματς στο 70ο λεπτό, καθώς ο Ζιλέ πέρασε τον Λεγιέ και με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, 4 λεπτά αργότερα ο Γιοβάνοβιτς μπήκε από αριστερά, έκοψε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Μποκανί κάρφωσε την πρώην ομάδα του, κάνοντας το 3-0. Έτσι και οι δύο πρώην παίκτες της Σταντάρ (Γιοβάνοβιτς και Μποκανί) σκόραραν σε αυτό το ματς. Το 4-0 διαμόρφωσε ο Σουάρες που ήταν από τους κορυφαίους στο 80', ενώ ο Βασιλέφσκι στο 83ο λεπτό με πέναλτι έκανε το τελικό 5-0. ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Βασιλέφσκι, Γιουχάζ, Σαφάρι, Μπίλια (86' Ντε Σουτέρ), Κλιεστάν, Ζιλέ, Κουγιάτ, Μποκανί (86' Βάργκας), Γιοβάνοβιτς (77' Κανεσίν), Σουάρες. ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ: Μπολάτ, Ποκονιόλι, Σίμαν, Οπάρε, Φελίπε, Βαν Ντάμε, Μπεριέ (46' Μπούγιενς), Βανκουέ, Σεΐγιας, Τσιτέ (69' Σιριέ), Λεγιέ (81' Μπιά).

Μπριζ- Γάνδη: 2-0 (Μονιέ 24', Βλεμίνξ 58')