ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΓΑΛΛΙΑΣ-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Παρί Σεν Ζερμέν-Σεντ Ετιέν: 2-1 παρ.
(Καβάνι 24', 119'-Ερντίνγκ 78')

Στην παράταση πήρε τη νίκη-πρόκριση η Παρί που κέρδισε με 2-1 τη Σεντ Ετιέν.

Ο Καβάνι έκανε το 1-0 στο 24ο λεπτό για την Παρί, αλλά στο 78'ο Ερντίνγκ έκανε το 1-1 κι έστειλε το ματς στην παράταση. Στην παράταση η Παρί ήταν καλύτερη και στο 119' ο Καβάνι έκανε το 2-1.

Εβιάν-Μπαστιά: 2-1
(Βας 62', 68'-Ιλάν 32')

Στον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ Γαλλίας

πέρασε η Εβιάν που επικράτησε με 2-1 της Μπαστιά.

Η Εβιάν έχασε πέναλτι με τον Ρούμπεν στο 11ο λεπτό, ενώ στο 32΄ο Ιλάν άνοιξε το σκορ για την Μπαστιά. Ωστόσο η Εβιάν γύρισε το ματς με τον Βας να σκοράρει στο 62' και στο 68' και να κάνει το 2-1.

Μαρσέιγ-Τουλούζ: 2-1
(Μεντί 13', Ζινιάκ 29' πεν.-Σπάγιτς 42')

Δύσκολη πρόκριση για τη Μαρσέιγ, που νίκησε με 2-1 την Τουλούζ.

Η Μαρσέιγ άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Μεντί, ενώ στο 29' ο Ζινιάκ με πέναλτι έκανε το 2-0. Η Τουλούζ μείωσε με τον Σπάγιτς στο 42',

Ρεν-Μπορντό: 1-2
(Ντουκουρλε 52'-Ενρίκε 50', Ζουσιέ 90+1' πεν.)

Στον επόμενο γύρο η Μπορντό που νίκησε με 2-1 τη Ρεν.

Η Μπορντό άνοιξε το σκορ στο 50' με τον Ενρίκε, αλλά δύο λεπτά αργότερα η Ρεν ισοφάρισε με τον Ντουκουρέ. Τη νίκη στην Μπορντό έδωσε ο Ζουσιέ με πέναλτι στο
90+1'.

Τρουά-Τουρ: 3-2
(Κουρ 7', 23', Νιβέ 90'-Μπεργκουνιό 6', Αντνάν 44')

Μεγάλο ματς ανάμεσα σε Τρουά και Τουρ με την πρώτη να νικά με 3-2 και να περνά στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ Γαλλίας.

Η Τουρ προηγήθηκε με τον Μπεργκουνιό στο 6', αλλά στο επόμενο λεπτό ο Κουρ έκανε το 1-1. Ο ίδιος παίκτης στο 23' έγραψε το 2-1 για την Τρουά, ενώ στο 44' ο Αντνάν έκανε ντο 2-2. Τη νίκη στην Τρουά έδωσε ο Νιβέ με γκολ στο 90'.

Λιόν-Ρεμς: 3-2
(Γκομίς 59', Λακαζέτ 61', Γκουρκούφ 83'-Ονιάνγκ 66', Αγιτέ 89' πεν.)

Στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ Γαλλίας πέρασε η Λιόν που επικράτησε με 3-2 της Ρεμς.

Η Λιόν άνοιξε το σκορ με τον Γκομίς στο 59ο λεπτό, ενώ στο 64' ο Λακαζέτ έγραψε το 2-0. Η Ρεμς μείωσε στο 66' με τον Ονιάνγκ, αλλά στο 83' ο Γκουρκούφ έκανε το 3-1. Στο 89' ο Αγιτέ με πέναλτι έκανε το τελικό 3-2.

Νις-Σοσό: 3-0
(Πεϊσίνοβιτς 14', Ζενεβουά 31', Πιέντ 34')

Εύκολη πρόκριση για τη Νις, που επικράτησε της Σοσό με 3-0.

Η Νις άνοιξε το σκορ με τον Πεϊσίνοβιτς στο 14ο λεπτό, ενώ μέσα σε ένα τρίλεπτα (31'-34') οι Ζενεβουά και Πιέντ έκαναν το 3-0.