Δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ

19:44 18/12/2013 - Πηγή: AEK365

Αν και με δυσκολία η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ συνέχισε το αήττητο σερί της. Συγκεκριμένα, η Ένωση για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 νίκησε στο κλειστό γήπεδο της Κυψέλης τον μαχητικό Ποσειδώνα με 27-26. Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη κατέκτησε ακόμα δυο βαθμούς, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Το ματς

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει δυναμικά στο παιχνίδι με στόχο να πάρει προβάδισμα, αλλά δεν τα κατάφερε, αφού ο Ποσειδώνας

φάνηκε απειλητικός. Έτσι το παιχνίδι πήγαινε γκολ γκολ, με την Ένωση να βρίσκει τη λύση όμως, και να παίρνει μικρή διαφορά με 14-13 μέχρι το ημίχρονο.
Στην επανάληψη, οι νταμπλούχοι βελτίωσαν την επιθετική και αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά τους στα 4 γκολ (20-16). Οι φιλοξενούμενοι και πάλι όμως, πίεσαν και προσπάθησαν να γυρίσουν στο ματς, αφού οι «κιτρινόμαυροι» υπέπεσαν σε συνεχόμενα λάθη. Αυτό ήταν κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Λουτρακίου να πλησιάσουν στο γκολ, ωστόσο από εκεί και πέρα η ΑΕΚ δεν απειλήθηκε και έφτασε σε μια ακόμα νίκη με 27-26.

ΑΕΚ- ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 27-26
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 9-8, 11-8, 12-11, 14-13 (ημχ.), 16-16, 19-16, 21-17, 23-20, 27-23, 27-26
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Ράκσεβιτς 3, Μπακαούκας 1, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 6, Γιαννόπουλος 2, Οικονόμου 1, Ζούγιοβιτς 3, Νικολαϊδης 1, Τσακνής, Συγγάρης, Σανίκης 3, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου 1, Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος 2, Χερουβείμ.
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Σκρόμπιτς 6, Τσικογιαννόπουλος 5, Βαμβακάς 4, Πέρρος 9, Δημητρόπουλος, Άντρεγιτς, Μανιουδάκης, Κολιούλης, Μπάρμπας, Μελετάκος 2, Βασιλειάδης, Παπαδόπουλος, Ρουμελιώτης.
Διαιτητές: Καραπάνος- Χρόνης, κόκκινη: 31:44 Παπαδιονυσίου (επικίνδυνο παιχνίδι) δίλεπτα: 4-7, πέναλτι: 3/4-2/2.