ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ- 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ-ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ: 2-0

Γήπεδο: Δ.Α.Κ Κομοτηνής

Διαιτητής: Στυλιάρας

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Πανθρακικός με 2-0 επί της Καλλονής και δεδομένων των υπόλοιπων αποτελεσμάτων, κάνει σχέδια για τα πλέι οφ.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Παπαγεωργίου έπιασε την κεφαλιά, ο Σιδεράκης έδιωξε, με τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι, ενώ στο 24' το φάουλ του Λεοζίνιο, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σερεμέτ. Γενικότερα το ματς δεν είχε ρυθμό, με τον Πανθρακικό να προσπαθεί να βγει

μπροστά, αλλά την Καλλονή να έχει κλείσει σωστά όλους τους χώρους. Στο 36ο λεπτό ο Μανούσος δοκίμασε ένα σουτ από μακριά, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στο 47' και στο 50' οι προσπάθειες των Περονε και του Λεοζίνιο πέρασαν άουτ και τελικά στο 54' ο Πανθρακικός έφτασε στο γκολ. Μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ, ο Κάσες έπιασε στον ύπνο την άμυνα της καλλονής και με όμορφο πλασέ έκανε το 1-0. Τα πράγματα δυσκόλεψαν κι άλλο για την Καλλονή στο 70ο λεπτό, καθώς ο Φαρία αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα κι έτσι ο Πανθρακικός πέτυχε και 2ο γκολ στο 76'. Ο Χρήστου βρέθηκε απέναντι στον Σιδεράκη και με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Σερεμέτ, Παπαγεωργίου, Σαρακατσάνος, Ιγκόρ, Χρήστου, Λαδάκης (84' Μακρυδημήτρης), Ζος, Κάσες (77' Ζεκίνια), Μπαϊκαρά, Τζάνης (73' Έμποου), Ρομέου

ΚΑΛΛΟΝΗ: Σιδεράκης, Βάλιος, Λεάντρο, Ποντάνι, Μαρσέλο, Χωριανόπουλος, Φαρία, Λεοζίνιο (77' Γιουκαρής), Γκαρσία (83' Γκάσιτς), Μανούσος (70' Καζάκης), Περόνε