20:20 18/12/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΥΛΛΟΓΩΝ-ΠΕΜΟΤΗ ΘΕΣΗ

ΑΛ ΑΧΛΙ ΚΑΪΡΟΥ-ΜΟΝΤΕΡΕΪ: 1-5
Γήπεδο: Σταντ ντε Μαρακέκ

Στην 5η θέση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Συλλόγων τερμάτισε η Μοντερέι που επικράτησε εύκολα της Αλ Αχλί με 5-1.

Η Μοντερέι μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Καρντόσο, ενώ στο 6' ο Σαιντ αστόχησε από καλή θέση. Οι Αιγύπτιοι πίεσαν από εκεί και περά κι έφεραν τα ματς στα ίσα στο 9' μεν τον Μετέμπ. Η Μοντερέι ανέβασε στροφές και στο 22΄έκανε τα 2-1 με τον Σέζαρ Ντελγάδο, ενώ στο 27' ο Λόπες

έγραψε το 3-1. Μάλιστα στο 45ο λεπτό η Μοντερέι έφτασε και στο 4-1 με το πέναλτι του Ουμπέρτο Σουάζο.

Η Μοντερέι πέτυχε και 5ο γκολ στο 65ο λεπτό ξανά με τον Σέζαρ Ντελγάδο και στη συνέχεια έριξε στροφές και πήρε άνετα τη νίκη.

ΜΟΝΤΕΡΕΪ: Εκράμι, Ραμπιά, Γκομά'α, Κενάβι (46' Σαάντ), Σεχάμπ, Ναγκίμπ, Φατί, Σαΐντ, Τρεζεγκέ, Σολιμάν (66' Σόκρι), Μετέμπ (68' Γκαμάλ).

ΑΛ ΑΧΛΙ: Ντίος Ιμπάρα, Μεζά, Οσόριο, Λόπες, Τσάβες, Σίλβα (89' Σαβάλα), Μπασάντα, Χουάρες (86' Γκαρσία), Καρντόσο (78' Αρεγιάνο), Ντελγάδο, Σουάζο.