Σφαλιάρα στον ΠΑΟ από τον Ίκαρο

19:23 4/11/2012 - Πηγή: AEK365

Τραγική εμφάνιση και ήττα για τον Παναθηναϊκό που ηττηθήκε με 72-68 από τον Ίκαρο. Τεράστια κενά στην άμυνα και προβλήματα στην άμυνα η ομάδα του Πεδουλάκη μπλοκαρίστηκε από τον Ίκαρο και τελικά δέχθηκε τη χαριστική βολή από την αστοχία της στις βολές.

Ο ΠΑΟ είχε τα ινία του ματς στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς έγινε ντέρμπι. Στο 38' οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο

σκορ με το τρίποντο του Γκίμπσον, 66-65! Ο Λάσμε έδωσε εκ νέου προβάδισμα με έναν στο «τριφύλλι», όμως ο «Σόφο» αστόχησε σε ακόμα δύο βολές και το παιχνίδι βρισκόταν σε... τεντωμένο σχοινί στο τελευταίο λεπτό του. Ο Κυρίτσης έκανε το 68-67 20'' πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι, με την κατοχή στον Παναθηναϊκό. Ο Διαμαντίδης ήταν εκνευρισμένος, υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και ουσιαστικά τα... όνειρα για επιστροφή χάθηκαν. Ο Κυρίτσης και πάλι έκανε το 70-67, ο Διαμαντίδης αστόχησε στην πρώτη βολή και ο Φαγιέ έκανε το τελικό 72-68, που έφερε την ήττα «σοκ» για τον Παναθηναϊκό.

Εκτός 12αδας ήταν ο Χίλτον Άρμστρονγκ, τη θέση του οποίου πήρε ο Γάιος Σκορδίλης, με τον Πεδουλάκη να στέλνει ξεκάθαρα μήνυμα στον Αμερικανό σέντερ.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 30-42, 48-52, 72-68

Ίκαρος Καλλιθέας (Δημήτρης Πρίφτης): Κυρίτσης 19, Βρκιτς 16, Γουάιτ 2, Φαγέ 12, Γκίμπσον 15, Σίμτσακ 8, Αγαδάκος, Λαρεντζάκης, Στέβοβιτς, Γιαννακίδης, Οικονομόπουλος

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 5, Μπράμος 10, Πάνκο 9, Λάσμε 7, Ματσιούλις 6, Ούκιτς 8, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 7, Κίτσεν 9, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 3, Σκορδίλης 2