Βασίλισσα στην Χαλκίδα!

19:12 4/11/2012 - Πηγή: AEK365

Με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ έβαλε τις… βάσεις για να πάρει μια άνετη νίκη στην Χαλκίδα. Και τα κατάφερε η Βασίλισσα κερδίζοντας με 64-78 την τοπική ομάδα, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β’ εθνικής μπάσκετ. Έτσι, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου με το 3Χ3 παραμένει

μαζί με το Ψυχικό (είχε ρεπό) στην κορυφή της βαθμολογίας. Απίστευτο πάρτι στο κλειστό της Κανήθου, από τους 350 ΑΕΚτζήδες που δεν σταμάτησαν το τραγούδι!
Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να αποκτήσει αμέσως διψήφια διαφορά στο ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με +14, ενώ στο δεύτερο 10λεπτο αυξήθηκε η διαφορά στους 18 με το σκορ να είναι στο φινάλε του πρώτο ημιχρόνου στο 31-49. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαιτησία των Κυριακόπουλου – Λιότσου έκανε… όργια και βοήθησε τους γηπεδούχους να ρίξουν την διαφορά. Το τρίτο έληξε με 47-58, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ζιάγκου μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν την Χαλκίδα να ελπίζει… Η διαφορά πήγε ξανά στους 15, μειώθηκε προς το τέλος και το σκορ τελείωσε με 60-71 υπέρ της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 31-49, 47-58, 60-71