Νίκη με... ξύλο

23:05 28/11/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Γαλατασαράι στο ΣΕΦ με 72-54 και συνέχισε με νίκη στην Ευρωλίγκα, αλλά το ματς σημαδεύτηκε από τον τρομερό καυγά μεταξύ Μπέγκιτς και Μενσά Μπονσού ένα λεπτό πριν το τέλος.

Το ματς

Ο Ντάντσον πήρε μπάλες, τελείωσε φάσεις και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-6 και 18-10. Οταν μάλιστα βρέθηκε και η λύση

στο αμυντικό πρόβλημα των πικ εν ρολ της Γαλατασαράι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησε ακόμα πιο γερά στο παρκέ και με τον Σπανούλη να βάζει το δικό του λιθαράκι προηγήθηκε 29-20 και 35-24 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η νίκη κατακτήθηκε οριστικά κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκάλεπτου. Ο Πρίντεζης σκόραρε και αυτός με συνέπεια, την ίδια ώρα που ο Μπέγκιτς άρχισε να ζεσταίνεται και να προσφέρει χειροπιαστά πράγματα τόσο στην άμυνα όσο και την επίθεση. Η διαφορά ανέβηκε σχεδόν με γεωμετρική πρόοδο (40-26, 49-31, 59-35) με αποτέλεσμα η Γαλατασαράι να ρίξει από νωρίς λευκή πετσέτα αφού ούτε η ζώνη που δοκίμασε ο Αταμάν προσέφερε αποτελέσματα στους Τούρκους. Και ενώ το παιχνίδι όδευε προς τη λήξη ήρθε ο τρομερός καυγάς του Μπέγκιτς με τον Μενσά Μπονσού να χαλάσει την εικόνα.

Δεκάλεπτα: 18-10, 35-24, 59-35, 72-54.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4, Λο, Ντάνστον 18, Σπανούλης 12, Περπέρογλου 3, Παπαπέτρου 3, Σλούκας 5, Μπέγκιτς 8, Πρίντεζης 9, Αγραβάνης, Μάντζαρης 3, Λοτζέσκι 7.

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Έρτσεγκ 2, Κοκσάλ 3, Χέρστον 2, Ακιόλ 3, Αλντεμίρ 10, Μενσά-Μπονσού 7, Μάτσβαν 2, Αρόγιο 6, Γκιουλέρ 10, Αρσλάν 9, Ντόμερκαντ.