Αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι η ΑΕΚ

22:00 25/4/2015 - Πηγή: AEK365

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ έριξε την αυλαία στη Volleyleague με ψηλά το κεφάλι. Η Ένωση παρά το ότι γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τη ΜΕΝΤ στη Γλυφάδα για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ της διοργάνωσης κατάφερε να δείξει ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο.
Πλέον, η Ένωση κοιτάει κι επίσημα τον προγραμματισμό ενόψει της συμμετοχής της στην Α2.

Το ματς

Πολύ καλό το ξεκίνημα της ΑΕΚ

στο παιχνίδι, η οποία μάλιστα κατάφερε να πάει με προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6). Η ΜΕΝΤ που καιγόταν για τη νίκη όμως ανέβασε την απόδοσή της και με ένα σερί κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει προβάδισμα (22-23) και τελικά να προηγηθεί με 1-0 σετ.
Στη συνέχεια, η Ένωση έδειξε κουρασμένη και τα αρκετά λάθη που έκανε έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν (12-16) και τελικά χωρίς δυσκολία να κάνουν το 2-0 στα σετ.
Η ομάδα του Αντώνη Παπαδόπουλου κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική και με συνοπτικές διαδικασίες πήρε τα ηνία (17-12). Η ΜΕΝΤ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και τελικά η ΑΕΚ μείωσε σε 2-1 σετ.
Έπειτα, οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να πλησιάσουν, ωστόσο η ΜΕΝΤ χρειαζόταν οπωσδήποτε τη νίκη και διατήρησε καλή εικόνα φτάνοντας στη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 22-25, 20-25, 25-18, 19-25.