Στην δεύτερη θέση οι Όιλερς

Οι Έντμοντον Όιλερς επικράτησαν των Μοντρεάλ Κανάντιενς με 3-1 και βρέθηκαν στην δεύτερη θέση της δυτικής περιφέρειας.

Πριν την έναρξη της σεζόν, οι προβλέψεις δεν έδιναν τόσο θετική εικόνα στους Όιλερς, αλλά με μπροστάρη τον Nikolai Khabibulin, η ομάδα του Έντμοντον εκπλήσσει. Απόψε, ο τερματοφύλακας έκανε 28 αποκρούσεις και νικήθηκε μονάχα από τον Max Pacioretty στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Επιθετικά, οι Όιλερς δεν εντυπωσίασαν, αλλά ο Ryan

Jones ήταν αυτός που πέτυχε το κρίσιμο τέρμα στην δεύτερη περίοδο, ενώ η ομάδα του αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο. Λίγο πριν το γκολ του Pacioretty, o Tom Gilbert είχε σημειώσει το 2-0 (3:32 πριν το τέλος). Ο Ryan Smyth πέτυχε γκολ σε ανυπεράσπιστη εστία λίγο μετά και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον οι Όιλερς έχουν είκοσι βαθμούς, ενώ οι «Habs» έμειναν στους δώδεκα.

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ.