Πρώτοι βαθμοί για τους παγκόσμιους πρωταθλητές

Οι Μπόστον Μπρούινς κέρδισαν με 4-1 τους Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ και πρόσθεσαν τους δύο πρώτους τους βαθμούς στην φετινή συγκομιδή τους.

Ο Rich Peverley άνοιξε το σκορ στην τρίτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Martin St. Louis ισοφάρισε αμέσως. Η φανερή ανωτερότητα των παγκόσμιων πρωταθλητών, ωστόσο, αποδείχθηκε στην συνέχεια, αφού εντός του πρώτου πεντάλεπτου της δεύτερης περιόδου, ο Daniel Paille είχε ήδη σημειώσει το 2-1.

Δύο γρήγορα γκολ, από David Krejci και Rich Peverley, στην τρίτη περίοδο «έγραψαν» το 4-1 και έκριναν οριστικά το παιχνίδι. Άλλωστε, η ομάδα της Βοστόνης ήταν καλύτερη στον πάγο και άξιζε την νίκη.

Με δύο γκολ του 29χρονου Καναδού, Peverley, λοιπόν, οι κάτοχοι του Stanley Cup έφθασαν στους δύο βαθμούς, όσους έχουν και οι «κεραυνοί» σε ισάριθμα παιχνίδια. Εντυπωσιακός ήταν επίσης ο Brad Marchand με δύο ασίστ.