«Πράσινη» παράταση για τους Κάπιτολς

Οι Ουάσινγκτον Κάπιταλς επικράτησαν των Καρολάινα Χουρακέινς με 4-3 στην παράταση στο πρώτο τους φετινό παιχνίδι.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ και τα πρώτα δώδεκα λεπτά της δεύτερης έμειναν επίσης στο 0-0. Ωστόσο, σε power play, o Eric Staal άνοιξε το σκορ για τον σύλλογο της Καρολάινα 7:44 πριν το τέλος της. Οι Alexander

Semin και Jason Chimera ανέτρεψαν άμεσα το σκορ για τους «πρωτευουσιάνους».

Στην τρίτη περίοδο, μόλις 18 δευτερόλεπτα έπειτα από την έναρξη της, ο Eric Staal, πάλι σε power play, διαμόρφωσε το 2-2. Με το ίδιο νόμισμα «απάντησε» ο Brooks Laich 3:45 πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά ο Jussi Jokinen έστειλε το ματς στην παράταση 1:19 πριν την λήξη.

Στην πεντάλεπτη παράταση, οι Κάπιτολς πήραν αριθμητικό πλεονέκτημα 4 με 3, λόγω ποινής των φιλοξενούμενων, και δεν την άφησαν ανεκμετάλλευτη. Συγκεκριμένα, ο Mike Green σημείωσε το «χρυσό» γκολ και έδωσε τον επιπλέον βαθμό στην ομάδα της Ουάσινγκτον.

Έτσι, οι Κάπιτολς συμπλήρωσαν δύο βαθμούς στο πρώτο τους παιχνίδι. Από την άλλη, οι Χουρακέινς πήραν τον πρώτο τους πόντο, λόγω της ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, αφού έχασαν το δικό τους πρώτο ματς.